Mutasyonlu virüs için birinci aşı sonuçları ortaya çıktı

BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı için umut veren yeni sonuçlar ortaya çıktı. ABD ve Avrupa Birliği’nden onay alan aşının mutasyonlu virüs karşısında ne kadar tesirli olduğu da Güney Afrika ve İngiltere’de denendi. “Mutasyonlu virüs nedir ve ne kadar tesirli?” sorusunun karşılıkları da bu araştırmada karşımıza çıktı.

Koronaviürs aşısı, mutasyonlu virüs karşısında umut veriyor

Yapılan araştırmalarda, BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı da mutasyonlu virüs karşısında denendi. Şimdi resmi sayılar açıklanmış olmasa da, birinci gelen sonuçlar olumlu görünüyor.

Buna nazaran BioNTech aşısı, mutasyonlu virüs karşısında, neredeyse öbür koronavirüs tipleri kadar tesirli sonuçlar verdi. Uzmanlar BioNTech aşısı için ortaya çıkan bilgilerin, öbür koronavirüs aşıları için de geçerli olduğu kanısında.

Koronavirüs salgınında 2020’nin Eylül ayında başlayan ikinci pik telaş yaratmışken, Aralık ayında İngiltere’de görülen mutasyonlu virüs ise bu telaşları daha da artırdı. Birinci yapılan incelemelerde, Güney Afrika ve İngiltere’den alınan örnekler özel laboratuvarlarda incelendi. Pekala ancak mutasyonlu virüs nedir ve ne kadar tesirli?

Ortaya çıkan birinci sonuçlara nazaran, mutasyon geçiren virüs, yalnızca birinci virüs çeşitlerine nazaran çok daha süratli yayılıyor üzere görünüyor. Hastalığın bu mutasyonla daha ölümcül olduğu ya da daha ağır seyrettiğine dair ise kâfi delil bulunamadı.

Lakin İngiltere özelinde son ortaya çıkan bilgiler, burun kuruluğu ve kalp atışının artması üzere yeni belirtilerin de bu yeni virüsle karşımıza çıktığını gösteriyor.

Türkiye’de koronavirüs aşısı ne vakit vurulacak?

Koronavirüs salgını için aşının bulunması ve ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Çin üzere ülkelerde aşılamanın başlamasıyla toplumsal bağışıklığın da artması bekleniyor.

Türkiye ise Çin devleti tarafından desteklenen 4 aşıdan biri olan Sinovac aşısı için 50 milyon dozluk mutabakat yapmıştı. Türkiye dışında Brezilya, Endonezya, Malezya üzere ülkelerde de kullanacak olan Sinovac aşısı için Türkiye ve Brezilya özelinde birinci sonuçlar ortaya çıktı.

Aşının üçüncü faz ön sonuçlarının ise hafta başında açıklanması bekleniyor. Brezilya için yüzde 78 olan muvaffakiyet oranı Türkiye için ise yüzde 92 düzeyindeydi. Türkiye’ye aşı Aralık ayı sonunda  geldi ve 15 günlük bir test sürecine girdi. Aşının bu ayın sonlarına gerçek, sıhhat çalışanları üzere kritik ehemmiyete sahip meslek kümelerine vurulmaya başlaması bekleniyor.