Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması

Bir müddettir gündemimiz mutasyona uğramış olan koronavirüs. Uzmanlar her ne kadar virüslerin bu halde form değiştirmesinin muhtemel olduğunu söylese de Oxford Üniversitesi, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve İngiltere’deki yeni virüsten daha tehlikeli olduğunu aktardığı mutasyona uğramış koronavirüs için uyardı.

Mutasyona uğramış koronavirüs Güney Afrika’da daha fazla yayılıyor

Kısa bir müddet evvel koronavirüsün yeni bir mutasyonu keşfedildi. Güney Afrika’da da ağır bir halde görülen bu virüs, bölgede büyük hasar bırakacak deniyor. Aşı çalışmalarının tam gaz devam ettiği bu süreçte, aşıların mutasyonlu koronavirüse karşı tam tesirli olup olmadığı bilinmiyor.

Kelam konusu virüs hakkında açıklama yapan Oxford Üniversitesi’nden John Bell, “Aşının Güney Afrika’da görülen mutasyona karşı tesirli olup olmayacağı konusunda büyük bir soru işareti bulunuyor. Bence mutasyonların aşının bütün tesirini yok etmesi mümkün değil lakin makul oranda aşıları etkisiz kılabilir” diyor. Bell, mutasyonlara yönelik de aşı üretiminin gerekliliğine vurgu yapıyor.

Güney Afrika’da Oxford-AstraZeneca aşısı için denemelere liderlik eden Prof Shabir Madhi, BBC’ye verdiği demeçte, Güney Afrika’da görülen mutasyona uğramış virüsün aşıya karşı daha sağlam olabileceğini vurguladı.

Koronavirüs bilançosu Güney Afrika’da epeyce vahim. Çünkü hadise sayısı 1 milyon 88 bini aştı. Afrika Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran ülkede 24 saat içinde 288 kişi hayatını kaybetti. Bununla bir arada toplam vefat sayısı 29 bin 175 bine yükseldi. Güney Afrika, mutasyona uğramış koronavirüs hakkında ayrıntılar vermiş ve bunun akabinde ortalarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya uçuşları durdurmuştu.