NASA, 2020’ye Harika Bir Uzay Fotoğrafıyla Veda Etti

Resmi blogunda “günün resmi” etiketiyle her gün yeni bir fotoğraf paylaşan NASA, 2020’ye veda ettiğimiz 31 Aralık gününe özel olarak Orion Nebulası’ndan (Avcı Bulutsusu) bir kozmik havai fişek gösterisi diyebileceğimiz süper bir fotoğraf paylaştı.

Hubble Uzay Teleskobu ile Spitzer Uzay Teleskobu’nun ortak çalışması olarak 1.500 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız oluşum fabrikasının ayrıntılarını ortaya çıkarak fotoğraf, Orion Nebulası’ndaki hidrojen, kükürt ve hidrokarbon gazlarının oluşturduğu girdapları ve nebulanın mesken sahipliği yaptığı “bebek yıldızları” ortaya koyuyor.

Bir kozmik havai fişek gösterisine benzeyen Orion Nebulası’nın fotoğrafı

Fotoğrafa tam boyutlu olarak ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ultraviyole ve görünür ışık spektrumlarında manzara elde eden Hubble, Trapezium olarak bilinen ve büyük yıldızlardan gelen ağır ultraviyole radyasyon ile ısıtılan ve iyonize edilen hidrojen ve kükürt gazını yakalıyor. Spitzer ise kızılötesi spektrumda imgeler elde ederek Orion’daki karbon açısından güçlü molekülleri ortaya koyuyor.

Bulutsuları incelemek ve datalar elde etmek, bilim insanları için büyük değere sahip. Çünkü uzay, yüz milyarlarca galaksiye ve yıldıza mesken sahipliği yapıyor olsa da aslında uzayın büyük bir kısmı yıldızlararası gaz ve tozdan, yani bulutsulardan oluşuyor.