NASA gezegen vazifelerini genişletiyor

NASA, tekrardan Ay’a astronot göndermeye hazırlanırken; güneş sistemi ve gezegenler hakkında bilinmeyenleri cevaplamak ve yeni keşifler sağlamak için çalışmaya devam ediyor. Ajans, bilimsel çalışmaların yanı sıra başka çalışmaları için iki uzay aracının vazifelerini genişletti.

NASA Juno ve InSight misyonları ile birçok soruyu cevapladı

Operasyonların idaresindeki uzmanlardan oluşan bağımsız bir inceleme heyeti, Juno ve InSight misyonlarını epey başarılı buldu ve NASA’nın her iki vazifesi de sürdürmesini tavsiye etti.

Juno uzay aracı, Jüpiter’in iç yapısı, manyetik alan ve atmosferi hakkında daha evvel düşünüldüğünden çok daha karmaşık bilgileri keşfetti. Eylül 2025’e kadar uzatılan misyon, Jüpiter‘in müşahedelerine devam etmekle kalmayacak; tıpkı vakitte araştırmalarını Jüpiter’in halkaları ve büyük uyduları da dahil olmak üzere çok kapsamlı halde devam ettirecek.

InSight vazifesi de Aralık 2022’ye kadar uzatıldı. InSight’ın uzay aracı ve takımı, Mars‘ın kabuğu ve atmosferiyle ilgili bilgileri netleştirmek için son derece hassas sismometresi olan Marsquake’i konuşlandırdı ve çalıştırdı.

Marsquake, Kızıl Gezegen’in tektonik aktivitesini gösteren dataları topladı ve gezegenin atmosferik dinamikleri, manyetik alanı ve iç yapısı hakkındaki bilgileri ortaya çıkardı. InSight genişletilmiş misyonu sayesinde, uzun vadeli ve yüksek kaliteli bir sismik data kümesi üretmeyi hedefliyor.

Genişletilmiş misyonlar, NASA’nın büyük yatırımlar yaparak yeni bir vazifeye başlamaktan daha çok, düşük bir maliyetle devam eden bilimsel operasyonlara imkan sağlıyor.