NASA Kaos Tanrısı’na araç gönderiyor

NASA, ömrün kaynağını arama hedefi ile 2016 yılında OSIRIS-Rex isimli uzay aracını fırlattı. İki yıl içinde asteroide ulaşan araç, yüzeyden 60 gram numune topladı.

OSIRIS-REX 2029’da Apofis’e ulaşacak

Numune üzerine yapılan incelemelerde göktaşının beklenenden çok daha yumuşak çıkması ve aracın üzerindeki yer aldığı yüzeyin çökmesi sonucunda alınan örneğin bir işe yaramadığı tespit edildi.

İncelenen numune sonrası açıklama yapan Hava Uzay Mühendislik Bilimi Kısmı Profesörü Daniel Scheers, “Asteroidin güya merkezinde boşluk var, bu boşluğa birkaç futbol alanı sığdırabilirsiniz” diye aktardı.

Tüm bu çalışmalar sonucunda, NASA OSIRIS-REX’i ikinci bir misyon için kaos ilahı olarak bilinen Apofis‘e göndermeyi planlıyor. Bennu asteroitindeki vazifesini başarılı bir formda tamamlayan ve gök taşını iki yıl boyunca inceleyip örnekler toplayan OSIRIS-REX, ikinci misyonu için bilim insanlarını heyecanlandırıyor.

Topladığı örnekler ile bu yıl içerisinde Bennu‘dan ayrılması beklenen OSIRIS-REX dünyaya gerçek yola çıkacak. Lakin araç, dünya atmosferine giriş yapmadan numune kapsülü bırakacak ve sıradaki başka misyonlarına devam edecek.

OSIRIS-REX’in 2023‘te dünyaya ulaşması bekleniyor. Araç bu vazifesi de başarılı bir halde yürütürse, Apofis vazifesinin de kabul edilmesi halinde 2029 yılında Apofis yörüngesine giriş yapacağı planlanıyor.

Apofisin Nisan 2029‘da dünyaya, televizyon ve bağlantı uydularından daha yakın pozisyonda yer alacağı belirtiyor. 2029 yılında Apofis’e ulaşması beklenen OSIRIS-REX için Nisan 2029’da değerli bir tarih olarak öne çıkıyor.

FIRSAT ESERLERİ