NASA, Mars InSight misyonuna son verdi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Perşembe günü yaptığı açıklamada Mars’taki bir “köstebeğin” yaklaşık iki yıl evvel Kızıl Gezegene indikten sonra misyonuna son verdiğini duyurdu.

InSight’ın birçok denemesi başarısız sonuçlandı

Kazıcı, matkap ve sonda olarak da isimlendirilen “köstebek”, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından inşa edildi. Sonrasında ise “köstebek” NASA‘nın InSight aracı olarak konuşlandırıldı.

Kızıl Gezegen‘in sıcaklığını ölçmek için Mars toprağına 16 fitlik bir delik açmaya çalışan InSight, misyonunu başarılı bir biçimde sürdüremedi. Kazıcı, vazifesinin birinci ayında 14 inç delik açtı ve sonrasında sıkışıp kaldı.

Yaşanılan olaydan sonra Ekim 2019‘da NASA mühendisleri, 14 inçlik bir alanı yine doldurmaya yardımcı olmak ve kazıcıyı bir sonraki 16 fit kazma teşebbüsüne yönlendirmek için bir robotik kepçe kullanarak kazıcıyı tekrar yoluna koymak için plan yaptı. Fakat bu planda işe yaramadı.

İkinci kere başarılı sonuç alamayan NASA, Şubat 2020‘de InSight uzay aracını robotik kolu ile sondayı itmesi için yönlendirmeye çalıştı. Tekrar işe yaramayan plan sonucunda NASA, 9 Ocak 2021‘de InSight‘ın robotik kolundaki kepçeyi bir kere daha kullanmaya çalıştıktan sonra, sonda rastgele bir ilerleme olmadan 500 ek çekiç darbesi gerçekleştirdi.

Gelinen bu noktadan sonra NASA takımı, misyona son verildiğini duyurdu. DLR’den Tilman Spohn NASA’nın duyurusunda, vazifesi şöyle söz ediyor; “Elimizdeki her şeyi verdik, fakat Mars ve kahraman köstebeğimiz uyumsuz kalıyor” dedi.

Ek olarak Spohn, Mars‘ın yüzeyi hakkında çok şey öğrendikleri için bu sonda üzerindeki çalışmanın gelecekteki vazifelere yarar sağlayacağını da belirtti.

Son olarak NASA‘nın Washington genel merkezinde bilim yöneticisi olan Thomas Zurbuchen, misyonun grubuyla gurur duyduğunu ve çalışmalarının bir gayeye yönelik olduğunu söyledi.

FIRSAT ESERLERİ