NASA, Mega Ay Roketi Motorlarının Testini Kısa Kesti

NASA’nın Boeing tarafından inşa edilen derin uzay keşif roketi, Cumartesi günü devasa roketin dört motorunu da kısa bir müddet için ateşledi. Lakin ateşlemenin akabinde test beklenmedik bir biçimde kısa tutuldu. Bu durum insanları aya götürmek için planlanan ve yıllardır ABD hükümet programı tarafından ertelenen bir testin kısa tutulması manasına geliyor ve dikkate bedel. NASA’nın Missisippi’deki Stennis Uzay Merkezi’nde gerçekleştirdiği bu test, yaklaşık 1 dakika sürdü.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, testten sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bugün hoş bir gündü.” halinde bir açıklamada bulundu ve ardında da tekrar bir sürecin gerekip gerekmediğini belirlemek için sıralayabilecekleri birçok dataya sahip olduklarını bildirdi. Böylece Kasım 2021’de roketin lansmanını gerçekleştirebileceklerini ve ortada bir sorun olmadığını söyledi. Test öncesinde Boeing ve NASA’nın birinci lansmanı 2022’ye erteleyebilme mümkünlüğü bulunuyordu zira test tekrar edilebilirdi. Fakat şimdilik bu türlü bir durum gözükmüyor. NASA’nın SLS program yöneticisi John Honeycutt da test sonrasındaki bilgi incelemesinin sürdüğünü ve sıcak gelişmelerden kamuoyunun haberdar edileceğini bildirdi.

NASA’nın SLS programı, planlanan düzeyin şimdi üç yıl gerisinde ve bütçeyi de yaklaşık olarak 3 milyar dolar seviyesinde aşıyor. Bu nedenle eleştirmenler de NASA’nın farklı alternatiflere yönelmesini tavsiye ediyor. NASA’nın daha düşük maliyet vaat eden daha yeni ticari alternatifler lehine hareket etmesini savunan eleştirmenler, misyon başına 1 milyar dolara mal olan fırlatma roketlerinin çekirdek teknolojilerinin şimdilik kullanımdan kaldırılmasının daha yanlışsız olacağını düşünüyor. Şirketin, bu tavsiyelere ve tenkitlere nasıl yanıt vereceği ise hala bilinmiyor. Lakin açıklamalardan anlaşıldığı üzere NASA’nın testlere devam etmesi, tenkitlere kulaklarını kapatmış olması manasına geliyor.

Son olarak, kelam konusu deneyi çabucak aşağıdaki YouTube canlı yayın tekrarından izleyebileceğinizi belirtelim.