NASA’dan büyük patlama için heyecan verici açıklama

Uzay ile ilgili çalışmaların hızlandığı günümüzde, hala yanıt aranan bahisler bulunuyor. Geçmişten bu yana büyük bir merak konusu olan büyük patlama (Big Bang teorisi) için NASA araştırma çalışmalarında değerli bir yol kat etti.

NASA, SPHEREx ile Big Bang teorisini çözmeyi planlıyor

Big Bang teorisini ve galaksilerin kökenlerini incelemek isteyen NASA, vazifede kullanacağı uzay teleskobu SPHEREx‘te kıymetli bir noktaya ulaştı. Yayınladığı blog yazısı ile vazifede C basamağına gelindiğini belirten NASA, vazifede kullanılacak gözlemevinin ön dizaynlarının onaylandığını ve donanım ile yazılımın ise son tasarım basamağında olduğunu söz etti.

Yaklaşık 1,2 ton tartısında olması beklenen uzay teleskobu SPHEREx, kompakt bir otomobil boyutlarına sahip. Uzay teleskobu, kızılötesi ışığı bileşen renklerine bölecek olan donanımlar ile elde ettiği bilgiler sonucunda kızılötesine yakın ışıkta gökyüzünün 3 boyutlu spektroskopi haritasını oluşturmayı hedefliyor.

Büyük patlamadan sonra saniyenin milyarda birinden daha kısa bir müddette gerçekleşen olayın ispatını arayan NASA, SPHEREx ile galaksilerin cihanda nasıl konumlandığını tespit edecek. SPHEREx’in elde ettiği bilgilere nazaran de bilim insanları bu konumlandırmayı üç boyutlu olarak haritalandıracak. Bu sayede ise Big Bang’in ve yıldızların oluşumuna dair bulgular bulabilecek.

Evre C ile yolu yarılayan SPHEREx grubu, artık ise 29 aylık mühlet içerisinde tasarım ve imal bileşenlerini tamamlamaya çalışacak. Bu etaptan sonra ise SPHEREx için her şeyin yolunda gitmesi halinde Haziran 2024 ile Nisan 2025 tarihleri ortasında misyona başlanması hedefleniyor.