Netflix, 2020 Yılında 200 Milyon Aboneyi Geçti

Netflix, yatırımcılarına gönderdiği mektup ile 2020 yılında 200 milyon aboneye ulaştıklarını duyurdu. Bu manada akış servisi yalnızca geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 8.5 milyon yeni abone kazanırken, tüm yıl içerisinde de 37 milyon üye daha kazanmış oldu. Bunun şirket için bir rekor olduğunun da altı çiziliyor. En büyük artışın ise Covid-19 salgını sebebiyle ülkelerin kapanmaya başladığı Mart ayında gerçekleştiği belirtiliyor.

Netflix, elde ettiği gelirlerin artık “günlük operasyonlar için dış finansman artırmaya” gereksinim duymadığı manasına geldiğini kaydediyor. 2021 içinse hür nakit akışının başa baş dönmesi bekleniyor. Bununla birlikte şirket fazla nakit ürettiği için 2007 ve 2011 ortasında olduğu üzere pay geri alımları yoluyla hissedarlara para iadesini araştıracak.

Şirket yeni yayın sağlayıcılarının artmasıyla ilgili olarak, ileriye dönük stratejisinin kolay olduğunu paylaşıyor. Netflix birinci tercih olmak üzere üyelerini daha uygun şad etmek için platformunu her gün düzgünleştirmek istiyor.

Google datalarına nazaran, TV programları için en çok aranan 10 sinemanın yüzde 90’ının Netflix’te olduğu fakat bu birinci 10 sinemanın sadece yüzde 20’sinin platformda olduğu da bilgiler ortasında. Şirket, sinemaları tercih edenlerin cazibesini artırmak için 2021 boyunca her hafta yeni bir orjinal sinema yayınlayacağını müjdeliyor.

Şirket ayrıyeten, ileriye dönük olarak birinci çeyrekte 6 milyon yeni müşteri kazanacağını ön görüyor. Netflix’in AirPods Pro ve AirPods Max için uzamsal ses takviyesi sunmak üzere hazırlandığını da hatırlatalım.