Netflix abone sayısında kritik eşiği geçti

Dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de beklentilerin üzerinde bir büyümeyle yoluna devam eden Netflix, 2020’nin son çeyreğinde ulaştığı abone sayısı ile rekor kırmayı başardı. Tanınan içerik platformu, cirosunu ise yüzde 21.5 oranında artırdı lakin net karında düşüş gördü.

Netflix abone sayısı ile rekor kırdı, net karı düştü

Tanınan içerik platformu Netflix’in 2020 yılı son çeyreği için istatistikleri aşikâr oldu. Platform, 2020’nin birinci üç çeyreğinde olduğu üzere, yılın son çeyreğinde de iddiaları aşan büyümesini sürdürdü. Netflix’in son çeyrekte kazandığı abone sayısı 8,5 milyonu aştı. Analistlerin beklentisi ise 6.1 milyon aboneydi.

Dünya çapında, Netflix abone sayısı toplamda 200 milyon bandını geride bırakarak, kendi rekorunu kırdı. Bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla, şirketin abone sayısında yüzde 21,9 artış yaşandı ve abone sayısı 203,66 milyonu buldu. Abone sayısındaki bu artış şirket cirosunu ise 6.7 milyar dolara yükseltti. Lakin Netflix’in net karı ise düşüş gösterdi.

Abone sayısını ve cirosunu artırmayı başaran dijital içerik platformunun net karı, yüzde 8 azaldı ve 542 milyon dolar oldu. Şirketin yalnızca iş kolundaki uğraşları sonucunda ortaya çıkan faaliyet karı ise arttı. Netflix faaliyet karı, yüzde 108 yükseldi ve 954 milyon dolara çıktı.

FIRSAT ESERLERİ