Netflix çılgınlığı Lupin’le devam ediyor: 70 milyon

Netflix’in ocak ayında yayımladığı ve kısa mühlet içinde bütün dünyada ilgi çeken yeni Fransız dizisi Lupin, rekoruyla bir arada geldi. Platformun en çok izlenen üretimleri ortasında uzun bir müddettir birinci 10’da yerini alan Lupin, için birinci ayında 70 milyonun üzerinde bir izlenme bekleniyor. Bu sayı ise tekrar Netflix’in epeyce tanınan hale gelen The Queen’s Gambit dizisi için belirlenen sayıdan yaklaşık 10 milyon daha fazla. Bu ise yeni bir rekorun yolda olduğunu gösteriyor.

Netflix Lupin ile yeni bir rekor kırabilir

Dizi birebir isimli 1905’te yayımlanan ve Fransız romancı Maurice LeBlanc’ın kaleme aldığı roman serisinden uyarlama olmasına karşın Lupin’in direkt Arsène Lupin karakterine odaklanmak yerine, ondan esinlenen bir karakteri merkezine yerleştirmesi dikkat çekiyor. Yani burada özgün yapıta bağlılıktan öte sadece öykü genel sınırlarıyla benzerlik taşıyor.

Orjinal üretimdeki yapıtta fantastik öğeler bizleri karşılarken, Netflix dizisi Lupin’de bu türlü bir durum kelam konusu değil. Meğer dizinin esinlendiği romanlarda hayat iksirinden ideoloji taşına oradan da büyü ve simya üzere daha fantastik ögelerle karşılaşmak mümkündü.

Dizi yayımlandığı günden beri çok sevilmiş olmasına karşın, Sherlock Holmes esiriyle benzerlikler taşıdığı da söyleniyordu. İki üretimde da çok sevilen serilerin uyarlamalar olması ve iki dahiye yer veriyor olması dikkat çekmişti.  Sherlock zekasıyla kabahatleri kolaylıkla çözerken Arsène zekasını soygunlar için kullanıyor. Genel manada benzerlikler taşıyan iki karakter olsa da temelde ayrıldıkları noktalar da çok bulunuyor.

Dizi, 8 Ocak 2021 tarihinde izleyicilerin karşısına çıktı. Ünlü oyuncu Omar Sy‘ı Assane Diop isimli karakterle birlikte başrolde izlediğimiz dizi Fransız bir hırsızın kıssasını bizlere aktarıyor. Şu anda platformda 5 kısımlık bir dizi olarak yerini alan Lupin, Türkiye de dahil olmak üzere ABD, Brezilya, Arjantin, Almanya, İtalya ve İspanya‘da en çok izlenen imaller ortasında uzun müddet tepede kaldı.

Küçük dizi olarak tasarlandığı aktarılan dizinin şu anda 5 kısmı sistemde olmasına karşın, IMDb’de de 7 kısım gözüküyor. Birinci kısmın akabinde ikinci kısmın ne vakit yayımlanacağı şimdi muhakkak olmasa da 2 kısım için izleyicilerin biraz beklemesi gerekebilir.

FIRSAT ESERLERİ