NieR: Automata’da Büyük Bir Sır Ortaya Çıktı

Square Enix’in yaklaşık 4 yıl evvel piyasaya sürülen aksiyon tipindeki oyunu NieR: Automata’da yıllar sonra büyük bir sır keşfedildi. Bir oyuncu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda oyundaki birinci boss’u yendikten sonra direkt oyunun son orta sahnesine geçmenin bir yolunu keşfettiğini duyurdu. Sistem hem NieR’in direktörü Yoko Taro hem de resmi NieR Twitter hesabı tarafından onaylandı.

Lance McDonald isimli Twitter kullanıcısı, bu hile kodunu yüzlerce saatlik aksine mühendislik sonrası ortaya çıkardığını söylüyor. Formülü hayata geçirebilmek içinse oyunun motoruna direkt kodlanmış muhakkak bir hile kodunu girmek gerekiyor. McDonald’a nazaran, bu kodu kullanarak NieR: Automata’nın sonuna ulaşmak, oyuncuların oyunu tamamlamak için onlarca saat harcayarak kazandığı tüm bonus modlarının kilidini açıyor.

NieR: Automata’da keşfedilen sır:

Tekniğin nasıl işlediği şimdi tam olarak bilinmiyor lakin McDonald, bahisle ilgilenenler için yakın vakitte bir görüntü çekeceğini söyledi. Oyunun direktörü Yoko Taro ise McDonald tarafından paylaşılan görüntüyü alıntılayarak “3 yıl 10 ay” notuyla yine tweetledi. Taro’nun yanı sıra 10. yılını kutlayan NieR serisinin resmi Twitter hesabı da McDonald’ı tebrik etti.

Ortaya çıkan bu usulün, geliştiriciler Yosuke Saito, Takahia Taura ve Yoko Taro’nun Mart 2018’deki Famitsu röportajında ima ettiği NieR: Automata sırrı olduğu düşünülüyor. Sırrın keşfedilmesinin neredeyse üç yıl sürmesi, geliştiricilerin epey başarılı bir işe imza attığını da bizlere gösteriyor.

NieR serisinin, yakın vakitte piyasaya sürülecek NieR: Reincarnation isimli taşınabilir oyunla devam etmesi bekleniyor. Ayrıyeten NieR Replicant ver.1.22474487139… da 23 Nisan 2021 tarihinde Steam’deki yerini alacak.