Ninja: Evli Olduğum İçin Bayanlarla Yayın Yapmıyorum

Dünyanın önde gelen yayıncılarından Tyler ‘Ninja’ Blevins, 2018 yılında dedikodu ve tacizlerden kaçınmak için bayan oyuncularla yayın yapmak istemediğini lisana getirmişti. 29 yaşındaki yayıncı, bayanları baştan çıkarıcı olaran nitelendirmiş ve büyük tenkit toplamıştı. Birçok insan, bu türlü bir prensibin bayanlara yapılan eşitsizliği desteklediğini belirtmişti.

Ninja, geçtiğimiz günlerde The New York Times’a verdiği bir röportajda bu kelamlarının gerisinde yatan ayrıntıları daha net bir formda açıkladı. Evli olduğu için konuştuğu bayanlara dikkat etmesi gerektiğini belirten ünlü yayıncı, tanımadığı bayanlarla yayın yapmanın internette büyük sorunlara yol açacağını lisana getirdi.

“Rahat takılma lüksüne sahip değilim”

2018 yılında kimi suçlamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Ninja, şu sözleri lisana getirdi; “2018 yılında aldatmakla suçlandım ve beni bu türlü düşündürten şey bayan oyunculardı. Hiç kimsenin bir dedikodu başlatmayacağından ve YouTube’a clickbait görüntüleri koymayacağından emin olmak için elimden gelen her şeyi yapmak zorundayım. Evli bir erkek olduğum için bayanlarla çok fazla yalnız kalmamaya ihtimam gösteriyorum. Yakın bayan arkadaşlarıma bir şey demiyorum elbette, lakin hiç tanımadığım bir bayanla birlikte oynayacaksam kalabalık olmamız kural.”

Bayanlara baştan çıkarıcı demesinin yanlış anlaşıldığını belirten ünlü yayıncı, bu kelimeyi sevmediğini fakat duruma uyacak öbür bir söz de bulamadığını lisana getirdi. Ninja, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “İnsanların potansiyelim varmış üzere düşüneceğini biliyorum ancak oyuncu kimliğimi bir kenara bırakıp rahat rahat takılma üzere bir lükse sahip değilim.”

Ninja’nın 2 yıl üst üste pekiştirdiği bu kelamları, hem oyun hem de toplumsal medya dünyasında büyük reaksiyon topladı. Pek çok eleştirmen, Ninja’nın bu prensibini bekar bir adamla yemek yemeyi reddeden eski ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’e benzetti. Ninja, bayanları baştan çıkarıcı bir öge olarak nitelendirdiği için bayan ayrımcılığına ve eşitsizliğine takviyede bulunan bir profil haline gelmeye başladı.