NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda

NVIDIA bugün Ampere tabanlı GeForce RTX 30 taşınabilir serisini tanıttı. Şirket, farklı fiyat segmentleri ve istenen oyun tecrübesi için tasarlanmış üç ekran kartı tanıttı.

NVIDIA GeForce RTX 30 taşınabilir serisi tanıtıldı

Amiral gemisi GeForce RTX 3080 grafik kartları, 6144 CUDA çekirdekli GA104 GPU ve 16 GB’a kadar GDDR6 belleğe sahip olacak. Bu GPU, ultra kalitede 1440p oyunlarda 100+ FPS sunan üst seviye dizüstü oyun bilgisayarları tarafından kullanılacak.

Dizüstü bilgisayarlar için RTX 3070, 5120 CUDA Çekirdeği ve 8 GB GDDR6 belleğe sahip olacak. Bu grafik kartı, 1440p oyunlarda en az 90 FPS sunan üst seviye oyun dizüstü bilgisayarlarında sunulacak.

Son olarak, RTX 3060 taşınabilir, 3840 CUDA çekirdekli ve 6 GB belleğe sahip GA106 GPU’yu temel alacak. 1080p oyunların merkezinden yüksek performans sunan bu ekran kartı, 999 dolar fiyat bandında sunulan dizüstü bilgisayarlar ile birlikte gelecek.

NVIDIA bugün GeForce RTX 30 taşınabilir GPU’lara sahip dizüstü bilgisayarların 26 Ocak’tan itibaren satışa sunulacağını duyurdu.

NVIDIA, yeni GPU’larının, işlemcilerin grafik kartlarının tüm belleğini kullanmasını sağlayan bir teknoloji olan Yine Boyutlandırılabilir BAR‘ı destekleyeceğini doğruladı. Bu özellik başlangıçta Intel Tiger Lake-H35 CPU‘larda bulunacak.

NVIDIA, GeForce Game Ready Şoförler aracılığıyla bu özelliğe dayanak ekleyeceklerini ve hem Intel hem de AMD işlemci tabanlı sistemlerle Yine Boyutlandırılabilir BAR özelliğinin uyumlu olacağını belirtti. Hem AMD hem de Intel platformlarında takviyeye sahip olmak, NVIDIA’ya avantaj sağlayabilir zira AMD’nin tahlili sırf Ryzen 5000 serisi ve uyumlu X570 anakartlarla çalışıyor. Yeni şoförün, GeForce RTX 3060 grafik kartının mevcudiyetiyle tıpkı vakitte Şubat ayı sonunda piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Bu teknoloji, PCIe Gen 3 tarafından da destekleneceği için bir PCIe Gen 4 platformuna yatırım yapmanızı gerektirmeyecektir. Şimdiye kadar bildiklerimize dayanarak, BAR temel olarak ne kadar ayrık GPU bellek alanının eşlenebileceğini tanımlar ve günümüzün bilgisayarları tipik olarak 256 MB eşlenmiş bellekle sonludur. AMD, SAM ile tüm GPU belleğine erişebileceklerini ve daha süratli performans sağlamak için tüm darboğazları ortadan kaldırabileceklerini argüman ediyor.

AMD, NVIDIA’nın GeForce RTX 30 serisine nazaran AAA oyunlarında rekabet avantajını kendi tarafına koyabilecek yüzde 11’e varan performans yararları gösterdi. NVIDIA’nın GeForce RTX 30 GPU’ları için de benzeri çıkarlar bekleniyor.

FIRSAT ESERLERİ