NVIDIA RTX 3000 Mobile serisi için tarihi açıkladı

Ekran kartı tarafında performansı epey üst noktalara taşıyan NVIDIA taşınabilir tarafta da önemli bir ivme kazandı. Son yıllarda piyasaya sürdüğü ekran kartlarının taşınabilir versiyonları neredeyse masaüstü ile tıpkı performansı sunarken, gözler NVIDIA RTX 3000 Mobile serisine çevrilmiş durumda.

NVIDIA RTX 3000 Mobile ekran kartları için geri sayım!

Performansıyla bu kadarına da gerek yok dedirten RTX 3090 ve stok sorunları ile gündemden düşmeyen RTX 3080’in taşınabilir versiyonları 12 Ocak tarihinde tanıtılacak. Bu tarihten sonra RTX 3000 serisi ekran kartlarını kullanan dizüstü bilgisayarları piyasada görebileceğiz.

Bir kaynağa nazaran tanıtım görüntüsü dört farklı ipucu içeriyor, bunlar; bir oyuncu dizüstü bilgisayarı, Outriders oyunu, GeForce RTX logosu ve tekrar boyutlandırılabilir BAR olarak öne çıkıyor.

Ayrıyeten tekrar boyutlandırılabilir BAR takviyesinin, Nvidia’nın RTX kartları için gelecek bir şoför güncellemesine dair ipucu içerdiği de düşünülüyor. Ek olarak Nvidia’nın, AMD‘de yer alan Akıllı Erişim Belleği özelliği üzere, kare suratlarını uygunlaştırmak için CPU ve GPU ortasındaki randımanı artırması da beklentiler ortasında.

Doğal ki anakart üreticilerinin, hem Intel hem de AMD CPU‘ların bu özelliği etkinleştirebilmesi için BIOS güncellemeleri sağlaması gerekecek. Lakin Nvidia‘nın tanıtım görüntüsünden yola çıkarak görünen o ki, ekran kartı üreticisi gerekli şoför takviyesini sunmaya hazır.

Nvidia’nın CES 2021 basın aktifliğinin, 12 Ocak salı günü 09:00 PT / 12 PM ET‘de gerçekleşeceğini hatırlatalım.

FIRSAT ESERLERİ