Online Oyunlar İçin 5 Ping Düşürme Programı

Online oyun severlerin en çok araştırdığı mevzulardan biri olan ping düşürme programları konusunda sizlere bir rehber hazırladık. Ani yükselen ping, dengesizleşmiş bir internet irtibatı online oyunlarda canınızı epey sıkıryordur. Bilhassa CS:GO üzere oyunlarda lig atlama maçlarında bu durum saç baş yolduracak etaba geliyor.

Yüksek pingi düşürmek ve internet irtibatınızı stabilize etmek için bilgisayar ve telefonunuza birçok yazılım indirip deneme yapıyor olabilir hatta bu durumu “kablolu internet” aracılığı ile bile çözemiyor olabilirsiniz. Artık size anlatacağımız ping düşürme teknikleriyle biraz daha garanti seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Ping düşürme programı nedir?

Ping düşürme programları konusunda öncelikle hususa bir açıklık getirmek gerekli. İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) firmanız, bulunduğunuz pozisyona kâfi alt yapı sağlayamıyor ve bu sırada, oynadığınız oyunlarda paket kaybı yaşıyorsunuz. Bu programlar “paket kayıplarını” azaltmaya ya da optimize etmeye yarıyor.

Ping düşürme programları ekseriyetle VPN yazılımlarından oluşuyor. Örnek vermek gerekirse şayet; CS:GO’da ping yükselmesi sıkıntınız varsa ve oyun sunucusu Almanya üzerindeyse, ping düşürme programları sizin kontaklı olduğunuz sunucuyu direk Almanya’ya yöneltmeyi amaçlıyor. Yeniden de ping düşürme programlarının “sihirli bir değnek” olduğunu söyleyemeyiz. Artık birlikte ping düşürme programlarını inceleyelim:

Ping düşürme programları:

  • Kill Ping
  • Exit Lag
  • Pure VPN
  • Vypr VPN
  • NordVPN

Tanınan oyunlar için tam optimizasyon sunan Kill Ping:

Oyun sunucusuna ulaşma imkanı:​ Kill Ping programı birçok ping düşürme programı içerisinde en popülerlerinden. Firmanın verdiği garantiler içinde %60 ping azaltma bulunuyor. Bununla bir arada Kill Ping, pinginizi azaltmak için ilgili oyun sunucusunun bulunduğu bölgeye en süratli formda gitmeye çalışıyor.

Yalnızca Windows işletim sistemiyle çalışması: Kill Ping öbür VPN yazılımları üzere IP gizleme hizmeti vermiyor, Android ya da iOS platformlarında taşınabilir olarak çalışmıyor. Yalnızca Windows bilgisayarlarda çalışan Kill Ping ile Steam oyunları ve başka masaüstü oyunlarda ping performansınız da yükselme yaşayabilirsiniz.

Tanınan oyunlarla tam optimizasyon​: CS:GO, Dota2, League of Legends, Overwatch, PubG, Black Desert, Fortnite üzere oyunlarla optimize biçimde çalışan Kill Ping’in desteklediği tüm oyunların listesine sitesinden ulaşabilirsiniz. Lakin yerli oyunlarımızda optimizasyonu yok. Zula’da ping düşürme yolu arıyorsanız sizin için Kill Ping çok hakikat bir seçenek değil. Kill Ping’in fiyatı 15 günlük deneme mühleti sonrasında aylık 10 dolar düzeyinde.

Esporcuların tercihlerinden olan Exit Lag:

Profesyonel oyuncuların tercihi: Dünyada birçok profesyonel oyuncunun kullandığı Exit Lag ping düşürme programları ortasında tekrar en tanınan olanlardan. eSporcuların tercihi Exit Lag’ın oyun optimizasyonu üst düzeyde.

Multipatch Connection: Exit Lag yazılımın en kıymetli fonksiyonlarından biri Multipath Connection. Multipath Connection oyun sunucusuna birden fazla yolla data gönderip, mevcut ilişkinizi hızlandırmaya yarıyor. Şöyle düşünebilirsiniz, Exit Lag 30 modül bilyeyi tek bir kanaldan atmak yerine birden fazla kanaldan atıp, daha süratli varış noktasına ulaştırmayı tercih ediyor.

Multi-internet Connection: Exit Lag programı çoklu internet irtibatına da müsaade veriyor. Yani birden fazla internetiniz varsa Exit Lag sayesinde tıpkı anda kullanabiliyorsunuz.

FPS Boost: Elbette tekrar Exit Lag’da FPS Boot hizmeti de yer alıyor bu da firmanın oyuncular için yaptığı başka bir jest. Oyunlarınızı şayet Exit Lag’a tanımlarsanız, yazılım oyunlarınızı da optimize ediyor. Tekrar Exit Lag’da Zula üzere oyunlar için çok gerçek bir ping düşürme programı değil. Exit Lag’a 3 günlük deneme mühleti sonrasında aylık 5.83 dolara sahip olabilirsiniz.

Eşleştirmelerde öncelik sunan Pure VPN:

DDOS Muhafazası: Birçok VPN firması bu hizmeti sunsa da Pure VPN bu bahiste nitekim öne çıkıyor. Bilhassa yayın yapıyorken DDOS saldırısı alanlardansanız Pure VPN sayesinde ne yayın ne de oyun keyfiniz bölünmüyor.

Eşleştirmelerde öncelik: Pure VPN kullanırken oyun sunucusunun olduğu lokasyon ve VPN lokasyonunu eşlediğiniz vakit, oyun eşleştirmelerinde öncelik yaşıyorsunuz. Bunun nedeni temelde online oyun sistemlerinin daha düşük pingli oyuncuları bir ortaya getirme algoritması. Böylece istediğiniz sıraya istediğiniz üzere girebilirsiniz.

Optimize oyunlar: Yeniden öbür VPN firmaları üzere Pure VPN’de Dota 2, PubG, Fornite ve CS:GO ile tam optimize çalışıyor. Tıpkı vakitte Pure VPN’in taşınabilir dayanağı de bulunuyor. 7 gün deneme mühleti için 0,99 dolar fiyat alan Pure VPN’in fiyatı aylık 11 dolar.

VPN kullandığınızın anlaşılmaması için Vypr VPN

Chameleon teknolojisi ile VPN bloklamadan sıyrılıyor: VPN firmalarının birçoğu online oyunlardan banlı durumda. Vypr VPN çabucak her oyunla çalışabiliyor. Chameleon isimli bir teknoloji geliştiren firma, tüm bloklardan sıyrılıp VPN kullandığınız anlaşılmaz.

Tam güvenlik: Vypr VPN izlenemez, görülemez, üçüncü taraflar tarafından takip edilemez en azından firmanın argümanı bu istikamette. IP muhafazası ve DDOS müdafaası sağlaması da elbette ayrıyeten hoş bir opsiyon. Yeniden WireGuard ile tüm aygıtlarınızı AES 256-bit ile şifreliyor ve takip edilemez oluyorsunuz.

No-LOG VPN: Vypr VPN rastgele bir halde bilginizi tutmuyor. Bu da VPN programını epeyce inançlı kılmış durumda. 200.000’den fazla IP barındırması nedeniyle de oyun performansı epey yüksek. Aylık 12.95$ fiyatı olan Vypr VPN, öteki VPN yazılımlarına nazaran biraz daha değerli lakin daha inançlı.

Fiyat performans arayanlar için NordVPN:

DDOS muhafazası: Birçok VPN programında bulunan DDOS protection Nord VPN’de de var. DDOS taarruzlarına muhafaza sağladığı için yayıncılar için hayli seçilesi bir VPN yazılımı.

Bant genişliği kısıtlayıcıdan kaçıyor: Nord VPN’in en kıymetli özelliklerinden biri muhakkak bu. VPN yazılımı kullananları tespit eden ISS’ler genelde internet bant genişliğinde kısıtlama ve daraltma uyguluyorlar. Nord VPN takip edilemez olduğu için bunları direk bypass ediyor. ISS rastgele bir aktiviteyi gözlemleyemiyor.

Fiyat performans eseri: NordVPN bu noktada fiyatıyla öne çıkıyor. 30 günlük deneme müddeti sağlayan NordVPN’de 1 yıl üyelik satın alırsanız 2 yıl fiyatsız üyelik kazanıyorsunuz böylece 36 aylık üyelikte aylık 3,5 Dolar üzere bir fiyat ödüyorsunuz.

Yerli pnline oyunlar için Ping düşürme teklifimiz de var:

Yazımızı sonlandırmadan evvel belirtmek isteriz ki gaming VPN’lerin birçoğunun maalesef yerli oyunlar için optimizasyonu yok. Zula üzere bir oyunda ping düşürme prosedürü olarak gaming VPN yazılımı tercih edemezsiniz. Bu noktada tercih etmeniz gereken genel yol, Türkiye’de de sunucuları bulunan bir VPN servisi tercih edip test yapmanız olacak.

Bu yazının sonunda elbette şunu sorabilirsiniz tabi ki “gerçekten VPN kullanmak ping düşürür mü?” VPN yazılımlarının temel gayesi sizin internet güvenliğinizi ve internet temasınızı daha stabil kullanmanızı sağlamak. Bundan ötürü kusursuz derecede ping sorunuzu gidermese de makul bir ölçüde optimize edecektir.