Oumumua, Uzaylılar Tarafından Gönderilmiş Bir Kesim Olabilir

Harvard Üniversitesi astrofizikçisi Avi Loeb, 2017 yılında Güneş Sistemi’ne giren ve ne olduğu tespit edilemeyen Oumuamua’nın terk edilmiş bir uzay teknolojisi modülü olduğunu argüman etti.

Loeb, daha evvel 2018 yılında ortaklaşa hazırladığı bir makalede Oumuamua’nın doğal bir obje olmadığını belirtmişti ve bilim insanı bu bilgilere yeni çıkacak Dünya Dışı: Dünyanın Ötesinde Akıllı Hayatın Birinci İşareti isimli kitabında daha ayrıntılı bir formda yer verdiğini açıkladı.

Oumuamua, Güneş Sistemi’nin dışından gelen birinci obje olarak tarihe geçti

Oumumua, 19 Ekim 2017 tarihinde Güneş Sistemi’ne girerek bilim dünyasında büyük bir şok yaratmıştı. NASA, ne olduğu belirlenemeyen bu kesimin Güneş Sistemi dışından gelen birinci obje olduğunu açıklamıştı. Kozmik obje, başlangıçta kuyruklu bir yıldız olarak isimlendirilse da gaz ve toz kuyruğu bulunmayan bu obje, yıldız olduğuna dair hiçbir belirti göstermedi.

Bilim insanları, daha sonrasında Oumuamua’nın bir asteroid olduğunu düşündü fakat bahsi geçen modül Güneş’i saatte 315 bin kilometre süratle geçerek asteroid olmadığını da kanıtlamış oldu. Yaklaşık 274 metre uzunluğundaki bu modül, bilim insanları tarafından sırrı çözülemeyen bir gizem haline geldi.

Harvard Üniversitesi Astronomi Lideri Avi Loeb, Oumuamua’nın sahip olduğu itiş gücünün hiçbir formda açıklanamadığını belirterek, kesimin uzay teknolojisine ilişkin bir obje olduğunu düşünüyor. Loeb, objenin Güneş Sistemi’nin yakınından geçmesinin harikulâde bir durum olduğunu söz ederken, uzay çöpü olarak isimlendirdiği bu modülün uzaylılar tarafından gönderilebileceğini belirtti.