Outlook, Platformlar Ortası Çalışan Tek İstemciye Sahip Olacak

Hepimizin kullandığı e-posta servisi Outlook için ilerleyen süreçte çok büyük değişikliler olacak. Microsoft, kaynaklara nazaran Outlook’u tek bir Web istemcisiyle sunup çok daha fazla platforma ulaşmasını sağlayacak. Bu teşebbüs birebir vakitte Outlook’u tek yazılım temeliyle geliştirilmesinin de önünü açıyor. Şirket bu sayede her işletim sistemi için farklı yapılar kullanmak yerine tek bir alana odaklanmanın rahatlığını yaşayacak.

Outlook için özel masaüstü uygulama devranı kapanıyor. Geliştiriciler e-posta yazılımını web tarafından desteklenen istemciyle yine tasarlayıp yalnızca bir işletim sistemine bağlı kalmadan her kesitten kullanıcıya hizmet verebilecek. Microsoft, Outlook’un tek kullanıcı tecrübesine sahip olduğunu ve tüm müşteriler, işletmeler ve tüketiciler tarafından erişilebilir olması gerektiğini altını çizerek belirtti. Bu bağımsızlık teşebbüsü One Outlook olarak anılırken, Outlook’un web istemciyle hazırlanması projesine ise Project Monarch ismi veriliyor.

Outlook’u günümüzde Progressive Web App (PWA) olarak yükleyebiliyoruz. Yani internet tarayıcısından açtığımız Outlook’u masaütünde farklı bir uygulama olarak da kullanabilme seçeneği var ancak PWA, Project Monarch’ın tüm özelliklerine sahip değil. Project Monarch örneğin PWA’da olmayan çevrimdışı depolama, bildirimler ve paylaşım amaçları için dayanak üzere özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Tasarım tarafında Project Monarch da Outlook web sitesiyle tıpkı görünüm ve kullanım hissine sadık kalınarak geliştirilecek. Bunun sebebi bütün işletim sistemlerinde standart bir görünüm elde etmek ve kullanıcıları makul bir dizayna alıştırmak.

Microsoft, yıl sonuna gerçek Project Monarch’ın ön izlemesini geliştirmeye başlayacak. Windows 10’da varsayılan olarak bulunan Posta ve Takvim uygulamaları ise Project Monarch ile birleşeceğinden, önümüzdeki yıl Windows 10 içinden bu uygulamalar kaldırılabilir.