Palavra dedektörü taşınabilir uygulama

Tokyo merkezli bir teknoloji şirketi olan DeepScore, CES 2021’de savlı bir taşınabilir uygulama ile karşımıza çıktı. Geliştiricilerine nazaran bu uygulama, gelişmiş yapay zekalı algoritması sayesinde şahısların yüzlerini ve seslerini tanıyarak onların palavra söyleyip söylemediğini ortaya çıkarabiliyor.

Palavra dedektörü taşınabilir uygulama güvenlik problemlerine takılıyor

Bir insanın palavra söyleyip söylemediğini anlamak için pek çok yol bulunuyor. Bunlardan kimileri konuşurken ortaya çıkan mimikler ve jestler. Bilimsel olarak doğrulanmış birtakım kodlar bulunuyor ve bu kodlar ‘yalan dedektörü’ üzere aygıtlara aktarılıyor. İşte temelde bu mantığa dayanan taşınabilir uygulamanın savı, genel manada ses tonu, jest ve mimiklerin hareketlerine dayanıyor.

Araştırmalara nazaran insanların büyük bir çoğunluğu palavra söylerken bunu yüz sözü, ses tonu ve pek çok değişkenle ele verebiliyor. DeepScore’un geliştirdiği bu uygulamada ise insanların davranışları incelenmiş oluyor. Bu halde bir çıkarım yapmayı sağlayan uygulamanın söylendiği kadarıyla yüzde 70 oranında bir doğruluk hissesi var. Bilim beşerlerine nazaran bu türlü bir uygulamanın yanlışsız sonucu vermesi epey sıkıntı.

Tekrar de şirketin savı doğruysa palavra dedektörü taşınabilir uygulama karşı karşıyayız… Uygulama şu anda epeyce kolay seviyede soruların karşılıklarını doğrulayabiliyor. Örneğin, kredi çekmek isteyen birisine sıhhat sigortasının olup olmadığı ve gelirinin ne kadar olduğu üzere ‘sistemden’ doğrulanabilecek soruları soruyor. Verilen yanıtlara nazaran bir doğrulama sistemi olarak çalışan sistem, ilerleyen süreçte daha kapsamlı sonuçlar verebilecek.

Saklılık tartışmalarının günümüzde kıymetli yer tuttuğunu söylemek mümkün. Bilhassa WhatsApp’ın data siyaseti sonrası pek çok kişi kendilerinden toplanan dataların peşine düşmüş ve bilinçlenmiş durumda. Hal böyleyken DeepScore’un geliştirdiği bu uygulamada gizililik siyasetine yer verilmiyor olması epeyce tehlikeli bir durum, çünkü internet sitesinde kapalılığa yönelik bir ibare bulunmuyor.

Bu uygulama bireylerden biyometrik bilgi topluyor ve bu dataların nerelerle paylaşılacağı nitekim kıymetli bir hale geliyor. Uygulama başta Japonya olmak üzere, Vietnam, Endonezya ve Filipinler üzere ülkelerde sigorta ve bankacılık süreçlerinde kullanılıyor. Kredi puanlamasında ihtilal yaratmayı hedefleyen uygulamanın şu anda kullanıldığı bir şirket açıklanmadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından da kaygı yarattığı söylenen uygulamanın daha inançlı bir temele oturtulması gerektiği söyleniyor. Hatta uygulamanın Avrupa Birliği’ndeki bilgi ihlali kurallarına takılacağı bu sebeple AB ülkelerinde yasal olarak kullanılamayacağı düşünülüyor.

FIRSAT ESERLERİ