Pfizer logosuna Türk dokunuşu

Sabri Akın Pfizer logosu için kollarını sıvadı ve Pfizer’ın 70 yıllık kurumsal kimliğini yeniledi. Pfizer-BioNTech iştiraki ile dikkat çeken Türk profesörlerin akabinde Pfizer için ikinci bir Türk dokunuşu geldi. Mesleğini New York ve İstanbul ortasında mekik dokuyarak geçiren dizayncı Sabri Akın, kısa müddet içinde Türk basınında geniş yer buldu. Yeni logonun çok daha sade ve günün tasarım trendlerine bağlı kalınarak oluşturulduğu görülüyor.

Sabri Akın, Pfizer logosu için tasarım yaptı

Türk bilim insanlarının yanında dizayncılar da başarılarıyla ülke dışında bizleri gururlandırıyor. Pfizer’ın 70 yıllık kurumsal logosunu güncelleyen Akın, kısa müddette Türk basınında geniş yer buldu. Dünyanın en büyük ilaç şirketleri ortasında yer alan ve koronavirüs aşısı için Türk asıllı profesörlerin kurduğu BioNTech şirketi ile iştirak kuran şirket kurumsal kimliğini güncelleme kararı aldığını duyurdu.

18 aylık bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu olarak Sabri Akın’ın yaptığı tasarımı seçen ilaç şirketinin logosu esaslı bir değişiklik geçirdi. Hürriyet’te yer alan Ece Çelik imzalı habere nazaran Akın süreci bu sözlerle ifade ediyor:

“ABD’nin değerli tasarım şirketleri ile çalışan, küresel şirketlere iş üreten bir tasarımcıyım. Pfizer’le yollarımız New York merkezli tasarım stüdyosu Team Design sayesinde kesişti. Team Design, Pfizer’ın yeni logosunu ve kurumsal kimliğini tasarlamak üzere atanmıştı. Ben de bu projeye dahil edildim. Şirketin kurumsal kimliğinin tasarlanması sürecinde yer aldım ve Pfizer tarafından seçilen logoyu tasarladım.”

Yeni logonun dizaynında hap formundan yola çıktığını lisana getiren genç dizayncı, logoda DNA zincirine de ufak bir gönderme yaparak tasarımı oluşturduğunu aktarıyor. Sabri Akın daha evvel Apple, Nike, Snapchat üzere büyük şirketler için de dizaynlar yaptı.

FIRSAT ESERLERİ