Qualcomm’dan ekran altı parmak izi için yeni sensör

Yeni kuşak akıllı telefonlarda bir müddettir kullanılan ekrana entegre parmak izi okuyucu için Qualcomm’dan yeni bir geliştirme geldi. Qualcomm, 3D Sonic Sensor Gen 2 ismini verdiği yeni kuşak ekran için parmak izi sensörünü duyurdu.

Qualcomm tarafından duyurulan yeni sensör, yüzde 50 daha süratli

ABD menşeili Qualcomm, yeni jenerasyon parmak izi okuyucu sensöründe; parmak izi okuma alanı ve sürat noktalarında büyük geliştirmeler sunuyor. Şirketin yeni sensörü, bir evvelki jenerasyonla kıyaslandığından, yüzde 77 oranında daha fazla alanda parmak izi tanıması yapabiliyor.

Qualcomm 3D Sensor Gen 2 ile dikkat çeken bir öbür geliştirme de sürat noktasında oldu. Firmanın yeni teknolojisi, bir evvelki kuşaktan yüzde 50 daha süratli formda parmak izi tarayabiliyor. Bu sensörün birinci kuşağında görülen güvenlik problemlerinin da çözüldüğü belirtildi.

3D Sensor birinci jenerasyonu, 2018 yılında, Galaxy S10 ve Note 10 aygıtlarıyla kullanıcıların karşısındaydı. Bu aygıtlarda birinci etapta; öbür parmak izleriyle de açılma üzere güvenlik problemleri görüldü fakat ardından yayımlanan güncellemelerle sorun giderildi.

Qualcomm yeni jenerasyon parmak izi okuyucusu Galaxy S21 ile gelebilir

Yeni jenerasyon sensörünü tanıtan Qualcomm, bu teknolojiye sahip birinci telefonların 2021’in birinci çeyreğinde geleceğini belirtti. Samsung Galaxy S21 serisinin de 14 Ocak’ta tanıtılacak olması nedeniyle, yeni sensörün S21 serisinde görülebileceği yorumları yapıldı.

FIRSAT ESERLERİ