Rahatsız Edici Reklam İçeren Uygulamalar Play Store’dan Kaldırılıyor

Birden fazla Android kullanıcısı, akıllı telefonuna indirdiği birtakım uygulamaların göstermeye çalıştıkları çeşitli reklam cinslerinden ötürü epey şikayetçi. Bilhassa uygulamanın, kullanıcıya sunması gereken özelliklerinden çok gösterdiği reklamlar, tecrübesi baltalamaya yetiyor. Google’ın rahatsız edici reklam olarak belirttiği reklam tipleri tam bu yaşanılanları karşılayan bir kavram. Şirket, bu sebeple kelam konusu reklamları içeren yüzlerce uygulamayı Play Store’dan kaldırmaya başladı.

Rahatsız edici reklamlar, kullanıcılara beklenmedik formlarda gösterilen, ezkaza tıklamalara neden olabilen, aygıt fonksiyonlarının kullanılabilirliğini bozan yahut engelleyen reklamlara deniyor. Bu tip reklamlar genelde uygulamadan edinilen çıkarları artırmak için geliştiriciler tarafından eklenir. Google’ın ise bu halde reklam yayınlanan uygulamalara karşı duruşu hayli nettir. Play Store’da reklamların aşikâr bir hududu aştığı uygulamalar barındırılamaz ve Google’ın reklam yayınlama hizmetlerinden bir daha yararlanamaz.


Rahatsız edici reklamların nasıl olabileceğine dair bir örnek.

Durum bu türlü olmasına karşın Play Store’da pek çok bu biçim uygulama uzun yıllar erişilebilir halde. Üstelik rahatsız edici reklamlar üzerinden geliştiricilerin çok fazla para kazandığı da kestirim ediliyor. Google, yaşanılan aksaklıkları durdurmak hedefiyle, kelam konusu ihlali yapan 164 uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Lakin buradaki asıl sorun, uygulamaların şimdiye kadar 10.018.820 sefer indirilmiş olması. Yüklenme sayıları, epey fazla kişinin kullanım tecrübesinin etkilendiğini ve insanların reklam aracı olarak kullanıldığını gösteriyor.

Pekala tahlili nasıl olabilir?

Google, mağazasını ne kadar rahatsız edici reklamlara sahip uygulamalardan arındırmaya çalışsa da, bu kâfi bir gayret sayılmaz. Mevzuyla alakalı farklı bir adım atılması koşul. Rahatsız edici reklam olarak nitelendirilen yarar biçimi genelde klon ve ilgi cazip isimlere sahip uydurma uygulamalarda kullanılıyor. Bilhassa insanların büyük bir kısmı akıllı telefonuna indirmek istediği uygulamanın gerçeği ile klonunu ayıramadığından yahut indirmeye teşvik eden isimlere sahip düzmece uygulamalara yöneliyor. Bu temel problemler çözüldüğü takdirde Play Store daha sağlıklı bir platforma dönüşebilir.

Son olarak, kaldırılan uygulamalar ortasından en çok indirilenleri çabucak aşağıdan inceleyebileceğinizi belirtelim.

iSwipe Phone X: 5 Milyon İndirme
DJ Mixer Studio 2018: 1 Milyon İndirme
Ringtone maker – Mp3 cutter: 1 Milyon İndirme
AppLock New 2019: 1 Milyon İndirme
Wifi Speed Test: 500 Bin İndirme
Wps Tester: 500 Bin İndirme
Wifi Key – Free Master Wifi: 100 Bin İndirme
WPS WPA Wifi Test: 100 Bin İndirme
OS Launcher 12 for iPhone X: 100 Bin İndirme
Battery Saver Pro 2020: 100 Bin İndirme
Görüntü Music Cutter & Merge Studio: 100 Bin İndirme