Rekabet Kurumu WhatsApp’a Soruşturma Açtı

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp uygulamasında beliren yeni kapalılık kontratı beyanı birçok kullanıcı tarafından reaksiyon ile karşılanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında birçok kullanıcı ise Telegram ve Signal üzere WhatsApp alternatifi  uygulamalarına geçiş yapmıştı. Kullanıcılardan gelen ağır reaksiyonların akabinde bugün ise Rekabet Kurumu, WhatsApp ve Facebook‘a resen soruşturma başlattığını duyurdu.  

WhatsApp hakkında soruşturma başlattığını duyuran Rekabet Kurumu, bu soruşturma kapsamındaysa WhatsApp’ın kullanıcılardan hangi bilgileri alacağı, bu dataları nasıl işleyeceği ve koruyacağı hakkında bilgi alacak. Bu doğrultudaysa mukaveleyi kabul etme zaruriliği da süreksiz olarak durdurulacak. Böylece, Rekabet Kurumu soruşturmasını tamamlayana kadar WhatsApp zımnilik kontratını kabul etmeyen kullanıcılar da uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

“Rekabet Heyeti Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp bilgilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen bilgi paylaşma zaruriliği hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. unsurunun ihlal edip edilmediğinin tespiti gayesiyle resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım şartlarının ve saklılık unsurunun güncelleneceğine ait bilgilendirme yapılmış, kelam konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp datalarının Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla datanın Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıyeten kelam konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak son karara kadar önemli ve telafi olunamayacak ziyanlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. hususu çerçevesinde süreksiz önlem alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının datalarının 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren diğer hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği şartları durdurması ve bu şartları kabul eden yahut bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un data paylaşımını içeren yeni şartları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”