Rhea’nın Yüzeyindeki Bilinmeyen Hususun Gizemi Çözüldü

Güneş Sistemi’ndeki en büyük ikinci gezegen olan Satürn, 82 uydudan oluşan sürüsüyle birlikte kozmostaki varlığını sürdürüyor. Satürn’nün etrafındaki bu uyduların her biri kendisine has özelliklere mesken sahipliği yapıyor. Bu uydulardan birisi olan ve Satürn’ün en büyük ikinci uydusu olan Rhea’ysa özel bir yere sahip.

Üç dar ve ağır halkaya sahip olan Rhea, daha evvel yapılan incelemelerde farklı bir hususla gündeme gelmişti. Uydunun yüzeyinde tanımlanamayan bir husus keşfedilmişti. Cuma günü Science Advances’da yayınlanan yeni bir çalışma, bu gizemli hususun ne olduğuna ışık tuttu.

Rhea’nın yüzeyindeki gizem çözüldü:

Çalışmaya geçmeden evvel Rhea’da keşfedilen gizemli husus hakkında biraz ayrıntı vermemiz gerekiyor. Rhea’nın yüzeyi hakkındaki gizemler on yıllar evvel NASA’nın Cassini uzay aracının uydunun yanından geçmesiyle başladı. Cassini, bu süreçte uydunun ultraviyole görüntüleme bilgilerini ve kimyasal yapısını topladı; yüzeyinin buzdan oluştuğunu doğrulayan bir spektrografik tahlil gerçekleştirdi. Bu bilgiler tanımlanamayan bir hususa de işaret etmişti.

Yeni çalışmada bilim insanları, Cassini’den elde edilen özgün dataları yine inceleme altına aldılar. Grup, Rhea etrafındaki uçuşlardan birinde elde edilen dataları tekrar tahlil etti ve farklı molekülleri test etmek ve hangisinin bu hususa benzediğini görmek için laboratuvar deneyleri yaptı.

Bilim insanları, gerçekleştirilen deneylerin akabinde Rhea yüzeyindeki gizemi yaratan muhtemel bir adayı ortaya çıkarmayı başardı: Hidrazin. Çalışmaya nazaran bu bileşik rastgele bir uyduda birinci kere tespit edildi. Amonyakla birebir keskin kokuya sahip renksiz bir sıvı olan inorganik bileşik hidrazin, günümüzde eczacılıkta, zirai kimyasallarda ve uzay araçlarındaki iticilerde kullanılıyor.

Pekala hidrazin Rhea’da nasıl oluştu yahut gezegene nasıl geldi? Bilim insanları, bu sorunun karşılığını verebilmek için Rhea’nın yüzey kurallarını laboratuvar ortamında oluşturdu. Oluşturulan simülasyon, Rhea’nın komşu uydusu Titan’ın hidrazinle bağlantılı olabileceğine işaret etti. Titan, Rhea’ya nitrojen molekülleri yayıyor, bu da daha sonra uydudaki radyasyonla etkileşime geçerek hidrazine dönüşüyordu. Yeni keşif, bilim insanlarının gözlerini sistemimizdeki öbür uydulara çevirdi.