RHEL, 16 Üretim Sunucusuna Kadar Fiyatsız Oluyor

Red Çizgi, geçtiğimiz ay CentOS Linux’un sonlandırıldığını duyurarak büyük şaşkınlık yaratmıştı. Red Hat’ın 2021 yılından 2029’a kadar takviyesini sürdürmesi beklenilen CentOS 8 sürümünü erken sonlandırması, binlerce kullanıcıyı ortada bıraktı. Bunun yerineyse, kritik vazife bilgi merkezlerindeki ve yerelleştirilmiş sunucu odalarındaki bulut ölçekli dağıtımlardan genel bulutlara ve kurumsal ağların uzak uçlarına kadar dünyanın çabucak hemen her sanayisinde kullanılan üretim iş yükleri için akıllı işletim sistemi olan RHEL yazılımının fiyatsız olacağı açıklandı.

Red Sınır, 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren küçük üretim yükleri için RHEL’in fiyatsız olacağını söz ediyor. Buradaki küçükten kasıt ise 16 sistem yahut daha azı manasına geliyor. RHEL’e bu erişim, yeni genişletilmiş Red Çizgi Developer Subscription programı yoluyla sağlanıyor ve hiçbir şart olmadan sunuluyor.

Red Sınır, geliştirici aboneliklerinin kullanılabilirliğini takımlara ve ferdî kullanıcılara da genişletiyor. Gelecekte abone olan RHEL müşterileri, geliştirme gruplarının tamamını geliştirici abonelik programına fiyatsız olarak ekleyebilir. Bu, tüm takımın AWS, Google Cloud ve Microsoft Azure dahil olmak üzere tanınmış bulut sağlayıcılarında RHEL’in kolaylaştırılmış dağıtımı ve bakımı için Red Sınır Bulut Erişimini kullanmasına imkan tanıyacak.