Rus Petrol Devi, Kripto Madencilik Çiftliği Açtı

Rus doğalgaz devi Gazprom’un petrol kesiminde faaliyet gösteren yan kuruluşu Gazpromneft, olağan kaidelerde para cezası ile karşılaşabileceği bir durumdan gelir elde etmenin bir yolunu bulmuş üzere görünüyor. Kripto para madenciliğine ilgi duyan Rus hükümetine bağlı az sayıda şirketten biri olan Gazpromneft, petrol alanında bir atık olarak çıkan gazı, Bitcoin gelirine dönüştürmeye hazırlanıyor.

Olağan koşullarda petrol şirketleri, petrolün sondajı sırasında açığa çıkan CO2 gazını yakarlar ve atmosfere ziyan verdikleri için para cezası ile karşılaşırlar. Lakin ortaya çıkan bu CO2 gazını yakmak yerine verimli bir halde kullanmanın yolları da vardır. Örneğin; elektrik üretimi.

Gazpromneft, petrol sondajında ortaya çıkan gazı, kripto madenciliği için kullanacak

Gazpromneft, Kuzeybatı Sibirya’nın Khanty-Mansiysk bölgesinde bulunan bir petrol sondaj alanına, ortaya çıkan CO2 gazını güce dönüştüren bir elektrik santrali kurmuş durumda. Gazpromneft, bu santralden ürettiği elektriği, kripto para madenciliğine arz etmeyi planlıyor. Böylelikle petrol sondajının atığı olan CO2 gazı, kripto para madenciliğinin en yüksek maliyetli kaynaklarından elektrik gücünün üretimine harcanmış oluyor.

Gazpromneft, kelam konusu elektrik santralinde geçtiğimiz sonbahar aylarında kripto madencilik şirketi Vekus ile test hedefli bir madencilik operasyonu gerçekleştirdiklerini, bir ayda 49.500 metreküp gaz kullanarak 1.8 BTC çıkarıldığını aktardı. Gazpromneft, kelam konusu elektrik santralindeki madencilik çiftliğini büyütmeyi ve daha fazla şirketi madencilik faaliyetleri için kabul etmeyi hedefliyor.