Rust, Eş Vakitli Oyuncu Rekorunu Yine Kırdı

Bilhassa yayın platformu Twitch’in oyun dünyasındaki tesiri artık çok açık bir biçimde görülebilir olmaya başladı. Platformdaki yayıncıların takipçilerine gösterdikleri oyunlar kısa müddette talep görüyordu. Bunun bir örneği Among Us olurken son günlerde Twitch’in tesirini gözler önüne seren son oyun Rust oldu.

2013 yılında çıkış yapan Rust, bugüne kadar hatırı sayılı ölçüde oyuncuya konut sahipliği yapıyordu. Ancak oyun, Pokimane, Shroud, Myth, XQc ve Twitch’in öteki dev isimleri tarafından bir anda oynanmaya başlayınca oyun, kendi bünyesinde yeni rekorlar kırdı. Bundan günler evvel gelen eş vakitli oyuncu rekoru tekrar tazelendi.

Rust’tan yeni rekor:

Rust, 8 Ocak tarihinde 201.497 eş vakitli oyuncu sayısına ulaşarak yeni bir rekor kırmıştı. Oyun, 16 Ocak günüyse 244.394 eş vakitli oyuncu sayısına ulaşarak bu rekoru tazeledi. Oyunun Twitch’te patlamış olması, geliştiricilerin de cebine daha fazla para girmesini sağladı.

Rust’ın geliştiricisi Facepunch’ın kurucusu olan Garry Newman, 8 Ocak günü bir Tweet paylaşmıştı. Newman, paylaştığı Tweet’te stüdyonun bir hafta içinde (1 Ocak – 7 Ocak) Steam’de elde ettikleri geliri paylaşmıştı. Oyun, sırf 4 Ocak ve 7 Ocak günlerinde dahi stüdyoya 1’er milyon dolar kazandırmıştı.

Bu ayın başlarında Twitch’te 1,37 milyon izleyiciye ulaşan Rust, oyunların eski olmalarına karşın hala nasıl bir anda patlayabileceğinin yeni bir delili oldu. Hayatta kalmak için ağaç biçtiğimiz, eşyalar ürettiğimiz ve kendimize bir üs inşa ettiğimiz oyun, yeni güncellemelerle daha da gelişmeye devam ediyor.