Rusya’dan savlı aşı açıklaması: Yüzde yüz tesirli

Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Müdafaa Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Rusya tarafından geliştirilen ikinci koronavirüs aşısı EpiVacCorona‘nın aktiflik oranının yüzde 100 olduğu söz edildi. Onaylanan öteki COVID-19 aşısı Sputnik V’in insanlardaki koruyuculuk oranı ise yüzde 92 olarak belirlenmişti.

Rusya’dan ikinci koronavirüs aşısı

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde başladığı iddia edilen yeni tip koronavirüs salgını, nam-ı öteki COVID-19, bugüne kadar dünya çapında 95 milyondan fazla beşere bulaştı ve 2 milyon kişinin hayatına mal oldu. Bilim dünyası, ölümcül salgının tesirlerini azaltmak ve dünyayı bir an evvel özlediği eski günlere döndürebilmek ismine insanüstü bir efor gösteriyor.

Toplumsal ara ve hijyen kurallarına dikkat etmek, hastalıkla müsabaka riskimizi azaltsa da, büsbütün kurtulmanın yolu aşı teknolojisinden geçiyor. Bu hususta somut adımlar atan ülkelerden Rusya, geçtiğimiz ağustos ayında Sputnik V ismini taşıyan koronavirüs aşısını kamuoyuna tanıtmıştı.

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ve COVID-19’a karşı tescil edilen birinci aşı olan Sputnik V’in, yüzde 92 üzere hayli yüksek bir aktiflik oranına sahip olduğu açıklanmıştı. Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Muhafaza Kurumu, EpiVacCorona isminde ikinci bir aşının daha geliştirildiğini duyurdu.

Yayınlanan raporlara nazaran Rusya’daki Vektor Eyalet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, insanlarda yüzde 100 oranında koruyuculuğa sahip. Kasım 2020’den beri üzerinde çalışılan EpiVacCorona’nın kısa bir mühlet içinde kullanıma sunulabileceği açıklandı. Bununla birlikte aşının faz çalışmalarına toplam kaç kişinin katıldığı şimdi muhakkak değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede geliştirilen birinci koronavirüs aşısı Sputnik V’e 20’den fazla ülkeden milyarlarca talep olduğunu açıklamıştı. Üretilen yeni aşının dünya kamuoyunda ne derece itimat sağlayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

FIRSAT ESERLERİ