Samanyolu Kendini Yok Etmiş Medeniyetlerle Dolu Olabilir

İnsanlığın kendine sorduğu en büyük ve cevaplanması en güç sorulardan biri elbet, yalnız olup olmadığımız. Bu soruya yüzyıllardır farklı yanıtlar verildi, galaksimize ve kozmosun geri kalanına dair bilimsel araştırmalar derinleştikçe de yeni yanıtlar gelmeye devam ediyor.

Bu yazımızın konusunu oluşturan araştırma da tam olarak bu soruya karşılık arayan bir çalışma. Üç Caltech fizikçisi ve bir lise öğrencisi tarafından yazılan bu yeni makaleye nazaran, Samanyolu galaksisinde şimdiye kadar yaşamış pek çok zeki hayat formu çoktan kendi kendini yok etti.

Araştırma, 1961 yılında Frank Drake tarafından geliştirilen ve galaksimizdeki zeki hayat formlarının sayısını hesaplamak için kullanılan Drake Denklemi’nin 2020’nin bilimsel bilgileriyle geliştirilen bir versiyonuyla yapılan hesaplamaya dayanıyor.

Fakat bu yeni araştırma, Samanyolu’nda hayatın en çok nerede ve ne vakit meydana gelmiş olabileceğini daha net işaret ediyor ve bu zeki medeniyetlerin yaygınlığını etkileyen en değerli faktörü göz önünde bulunduruyor; zeki hayat formlarının kendini yok etme eğilimi.

Samanyolu’nda hayatın ağır olarak ne vakit ortaya çıkmış olabileceği hesaplandı:

Araştırmayı yürüten bilim insanları, Samanyolu’nun vakit içindeki evrimini göz önünde bulundurarak ömrün ortaya çıkma mümkünlüğünün galaktik merkezden yaklaşık 13.000 ışık yılı uzaklıkta ve galaksi oluştuktan 8 milyar yıl sonra doruğa çıktığını keşfettiler.

Gezegenimiz Dünya ise galaktik merkezden yaklaşık 25.000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve insanlık, Samanyolu’nun oluşmasından yaklaşık 13.5 milyar yıl sonra ortaya çıktı. Yani aslında insanlık olarak epeyce genç bir uygarlığız ve muhtemelen bizden evvelki milyarlarca yılda pek çok zeki ömür formu galaksimizde kendi ‘zeki medeniyetlerini’ kurdular fakat bu zeki medeniyetler kendi sonlarını da çoktan getirdiler.

Gezegenlerde ömrün ortaya çıkmasının ve zeki hale gelmesinin, kelam konusu milyarlarca yıl olduğunda ‘epey sık‘ yaşandığını hesaba katarsak, şu an hala pek çok zeki hayat formunun galaksimizde bir yerlerde yaşıyor olması çok büyük bir ihtimal. Olağan bu zeki ömür formları da kendi sonlarını getirmek üzere olabilirler.

Zeki hayat formları ne sıklıkla kendi sonunu getirir?

Araştırmanın tahminen de en belgisiz sorusu bu. Zira bilim insanları bu hususta şimdi net bir sonuca varabilmiş değiller. Üstelik durup düşününce, buna karşılık olarak verilecek ortalama bir müddetin galaksideki tüm zeki ömür formları için ne kadar geçerli olacağı da meçhul.

İklim değişikliği, kuraklık, yok olan doğal kaynaklar, nükleer silahlar, salgın hastalıklar derken, görüyoruz ki insanlık olarak bu milyarlarca yıllık takvimin içinde bizim kendi kendimizi yok etmemize de çok vakit kalmadı. Tahminen siz buna hayal gücünüzle ‘Daha yüzlerce yıl buralardayız’ diyebilirsiniz, lakin tekrar düşününce, milyar yılların içinde, yüzlerce yılın kıymeti nedir ki?