Samanyolu’nda Çok Eski Bir Üstün Dünya Keşfedildi

Boyut olarak gezegenimizden daha büyük ve kayalık yapıya sahip gök cisimlerine süper-Dünya ismi veriliyor. Bu gök cisimleri her vakit için heyecan verici keşifler oluyor, çünkü üstlerinde hayatın ya da yaşanabilir ortamın izlerini bulma ihtimalimiz bulunuyor.

Samanyolu Galaksisi’nin bilinen en eski yıldızlarından biri, son devirde araştırmacıların gündeminde değerli yer kaplıyor. Bu metal yüklü sistemi inceleyen araştırmacılar, Dünya’dan %50 daha büyük bir harika dünya ve iki öbür gezegen keşfetti.

Günde 2 yıl

Dünya’dan %50 daha büyük olan, kütlesi ise gezegenimizin kütlesinin 3 katı olan bu harika Dünya’ya verilen isim TOI-561b oldu. Gezegenin kendi yıldızının etrafındaki bir tipi, Dünya ölçüleriyle yarım günden az sürüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden astrofizikçi ve araştırmanın da müellifleri ortasında yer alan Stephen Kane, “Dünya’daki her gün, bu gezegen kendi yıldızının etrafında 2 tıp atıyor.” sözlerini kullandı. Yapılan çalışma The Astronomical Journal’e kabul edilirken 237’nci Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında da sunuldu.

Süper-Dünya’nın yüzey sıcaklığının, yıldızı ile ortasındaki ara göz önüne alındığında 1700 derecenin üzerinde olduğu iddia ediliyor. NASA’nın kendi sistemimiz dışındaki gezegenleri inceleyebilmek için başlattığı TESS vazifesi sayesinde elde edilen bilgiler bu keşiflerin yolunu açtı.

Farklı gezegen yapısı dikkat çekti

Gezegenin keşfini doğrulamak isteyen araştırmacılar, Hawaii’de bulunan W.M. Keck gözlemevinin imkanlarını kullanarak gezegenin kütlesini, yoğunluğuu ve çapını hesaplamayı da başardı.

Aslında bu gezegen epey değişik bir yapıya sahip. Olağanda süper-Dünya olarak sınıflandırılan gezegenlerin yoğunluğu da bizim gezegenimizdekinden fazladır. Birinci ortaya çıkan gezegenlerin yoğunluğu ise oluştukları periyotta ağır metaller olmamasından kaynaklı olarak daha düşüktür. Bu yaşlı gezegenin keşfi ve incelenmesi sayesinde evrenimizin geçmişini daha uygun anlayacağız.