Samsung Display, Ekran Altı Web Kamerası Geliştiriyor

Samsung Display tarafından yakın gelecekte dizüstü bilgisayarlar için sunulacak olan ekran altı web kamerası için bir paylaşımda bulunuldu. Çinli toplumsal medya platformu Weibo üzerinden paylaşılan görüntü ile daha ince çerçeveler elde etmek için ekranın altında bir web kamerası bulundurma yeteneği de dahil olmak üzere dizüstü bilgisayarlar için OLED panellerin potansiyeli sergileniyor.

Samsung tarafından sunulan OLED paneller, bir çeşit çentik yahut kesik olmaksızın yüzde 93’e varan ekran-kasa oranları ile daha küçük çerçevelere müsaade verebiliyor. Ek olarak, bir dizi avantaj da sunuluyor. Örneğin, başka panellerden değerli ölçüde daha hafifler. 180 gram yerine 130 gram ağırlığındalar ve bununla birlikte kalınlıkları da yarı yarıya daha az. Samsung’un kendi karşılaştırmasına nazaran 2.1 milimetre yerine yalnızca 1 milimetre kalınlığa sahip.

Teknoloji sanayisi, geçtiğimiz birkaç yıldır bilhassa akıllı telefonların ve bir dereceye kadar dizüstü bilgisayarların çerçeveleri küçültmek ve ekran alanını mümkün olduğunca artırmak için yeni yollar arıyor. Akıllı telefonlarda kameralar için çentikler ve kesikler yaygın hale gelse de, muhtemelen ekrandaki bozulma orada daha besbelli olacağından, PC’lerde durum bu türlü olmadı.

Sunulan görüntü ile rastgele bir aygıtın web kamerasını gizlemek için bu ekran teknolojisini ne vakit kullanılabileceğine dair bir tarih ise vermiyor.

Son olarak, daha evvel Samsung’un patent başvurusu ile şirketin akıllı telefonlar için ekran altı kameraları üzerinde çalıştığını da hatırlatalım.