Samsung, Dizüstü Bilgisayarlar için Yeni OLED Panellerini Tanıttı

Samsung, CES 2021’de (Tüketici Elektroniği Fuarı) ekranları hakkında yeniliklerini açıklayacak. Şirket, 6 Ocak’ta gerçekleştirilmesi planlanan resmi lansman öncesinde dizüstü bilgisayarlar için yeni OLED panellerini tanıttı. Samsung tarafından dizüstü bilgisayarlar için üretilen OLED panellerin üstün imaj kalitesi ve yüksek renk doygunluğu sunacağını da açıkladı.

Samsung Display, YouTube kanalında dizüstü bilgisayarlar için yeni OLED panellerini sergileyen resmi yeni bir tanıtım görüntüsü yayınladı. Yeni çıkacak olan bu panellerin fevkalâde manzara kalitesi sunacağını ve kimi enteresan özellikler sunacağını sav ediliyor. Görüntüde OLED panellerin dizüstü bilgisayar segmentinin en yükseklerinden biri olan %120 DCI-P3 renk gamı sunacağını belirtildi. Olağanda bu kıymet ekseriyetle %74 DCI-P3 renk gamı düzeyinde oluyor.

Görüntünün devamında, panelin renk spektrumunda klasik ekranlara nazaran çok daha güzel sinematik renkler sunacağını belirtilmiş. Dahası, ekran dizüstü bilgisayarlar için mevcut başka ekranlara kıyasla güneş ışığı altında daha düzgün görünürlük sağlayacak üzere duruyor. Ayrıyeten bu paneller 0.0005 nit’te gerçek siyah renkleri gösterebiliyor.

Son olarak bu ekranın 1.000.000: 1 üzere yüksek bir kontrast oranı sağladığını da belirtelim. Kelam konusu ekran, bir sahnede tıpkı anda parlak vurguları ve karanlık detayları çok rahat görüntüleyebilecek.