Samsung Galaxy Fold 2 ve Z Flip Soğuktan Etkileniyor

Bulunduğunuz yerde bilhassa soğuk bir kış mevisimi yaşıyorsanız, katlanabilir telefonunuzu konutta bırakmak isteyebilirsiniz. Kimi kullanıcıların toplumsal medyadaki paylaşımlarına nazaran, Samsung Galaxy Fold 2 ve Galaxy Z Flip, Seul’un son derece soğuk olan -18 santigrat derece sıcaklıkları karşısında kullanılamaz hale geliyor.

Üstteki fotoğraflar, Samsung Galaxy Fold ve Z Flip modellerinin başına gelenleri gösteriyor. Telefonların ekranlarında bir çatlak olmasa da, soğuktan ötürü çalışmaz hale geldiler ve ekranlarında Android işletim sistemi yerine parlak lekeler görünüyor. Bu da ekranın hasar gördüğüne işaret. Görsellerdeki aygıtların ekranlarının kırıldığı kesin olarak doğrulanmasa da, sıfırın altındaki sıcaklıklarda katlanabilen telefonların bu tip olaylar yaşaması olağan. Katlanabilir telefonlarda kullanılan teknoloji, birkaç farklı katman ve gereç içeriyor. Soğuk hava, telefonun bünyesindeki gereçlerin yapısında değişiklikler yarattığından, katlanabilir telefonun fonksiyonelliğini etkileyebilecek hasara yol açabiliyor.

Samsung bilhassa Galaxy Fold 2 modeli için “Cihaz, ortam sıcaklığı 0 ° C ila 35 ° C olan yerlerde kullanılabilir. Telefonu -10 ° C ila 50 ° C ortam sıcaklığında saklayabilirsiniz. Galaxy Fold 2’yi önerilen sıcaklık aralıklarının dışında kullanmak yahut saklamak aygıta ziyan verebilir yahut pilin ömrünü kısaltabilir.” üzere bir ikazda bulunmuş. Esasen bu ikaz olarak ekrandan çok pil ömrünü tabir ediyor.

Teorik olarak, Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip model sahipleri, telefonu kullandıkları birinci yıl içinde bir kereye mahsus “özel fiyatla” ekran değişimi içeren Samsung Premier müdafaa hizmetinden yararlanabiliyor. Lakin yaşanan bu sıkıntıda ekranda bariz bir çatlak olmadığından, Samsung Premier hizmetine uygun olup olmayacağı ise aşikâr değil.