Samsung, Galaxy S21 Ultra kamera detaylarını açıkladı

Geçtiğimi günlerde gerçekleşen UNPACKED 2021 etkinliğinde tanıtılan Samsug’un yeni amiral gemisi serisi Galaxy S21 ailesinin büyük ağabeyi S21 Ultra, özellikleriyle epey güçlü. Dörtlü kamera sistemi ile gelen telefonda kullanılan sensör ayrıntıları Güney Kore devi tarafından ayrıntılandırıldı.

Galaxy S21 Ultra kamera ayrıntıları aşikâr oldu

6.8 inçlik devasa ekranı ve 108 Megapiksel kamerası ile karşımıza çıkan Samsung’un yeni amiral gemisinin kamera sensörü teknik ayrıntıları paylaşıldı.

Gelişmiş yarı iletken teknolojisinde dünya başkanlarından olan Samsung, Galaxy S21 Ultra’nın 108 Megapiksel taşınabilir imaj sensöründe bulunan Samsung ISOCELL HM3 ‘ü tanıttı. Geniş bir gelişmiş sensör teknolojileri yelpazesi ile HM3, daha süratli otomatik odaklama ve genişletilmiş dinamik aralık ile ultra yüksek çözünürlükte daha keskin ve daha canlı imajlar yakalayabiliyor.

HM3 ayrıyeten, ışık hassasiyetini yüzde 50’ye kadar artıran Düşük Gürültü moduna sahip. Alternatif olarak, düzgün aydınlatma şartlarında gelişmiş bir remosaik algoritma, tam çözünürlüklü 108 Megapiksel manzaralar verebilir.

Smart ISO Pro, birebir anda bir yüksek ISO ve bir düşük ISO çekimi yakalayan bir HDR teknolojisidir. Her ikisi de tıpkı anda yakalandığından, sıralı HDR için sorun olan hareketli objelerin gölgelenmesini önler.

Akabinde iki çekim tek bir 12 bitlik imgede birleştirilir. Bu, kanal başına 12 bittir, yani RAW manzara 10 bitlik bir imgeden 64 kat daha fazla renk bilgisi içerir.

Harika PD Plus, sensör tarafından otomatik netleme için kullanılan Faz Algılama öğelerine mikro lensler ekliyor. Lensler, bu öğelerin ölçüm doğruluğunu yüzde 50 artırarak sensörün karanlıkta bile hareketli objeleri yanlışsız biçimde izlemesine imkan tanır.

Görüntü için ISOCELL HM3, 8K çözünürlükte 30 FPS, 4K çözünürlükte 120 FPS ve 1080p çözünürlükte ise 240 FPS çekim yapabiliyor. Lakin S21 Ultra’nın 8K çözünürlükte 24 FPS ile hudutlu olduğunu belirtelim.

FIRSAT ESERLERİ