Samsung, Laptoplar için OLED Panel Seri Üretimine Geçti

Samsung Electronics’in ekran üretim kolu olan Samsung Display, dünyanın birinci 90Hz OLED panelinin seri üretimine bu yıl Mart ayından itibaren başlayacağını duyurdu. Güney Koreli şirket, 90 Hz yenileme suratına sahip bu ekranın 120 Hz LCD ekranlar ile birebir performansa sahip olacağını argüman ediyor. Halihazırda çok sayıda akıllı telefon, 90Hz yenileme suratına sahip ekranlarla piyasaya sürülmüştü. Artık ise birkaç üreticinin bu yılın sonunda 90Hz OLED ekranlı dizüstü bilgisayarları ve notebookları piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yapılan bir basın açıklamasında, Samsung Display İcra Heyeti Lideri Joo Sun Choi, şirketin başlangıçta dizüstü bilgisayarlar ve notebooklar için çok büyük ölçülerde 14 inç, 90Hz OLED ekranlar üreteceğini söylüyor. Şu anda birden fazla dizüstü bilgisayar, 60Hz yenileme suratına sahip ekranlarla birlikte piyasaya sürülüyor. Bu açıdan Samsung’un üreteceği OLED paneller, bu dalda bir birinci olacak. Yapılan diğer bir açıklamada ise, “OLED ekran panelleri, tele-çalışma, uzaktan eğitim, görüntü akışı ve oyunlarda kullanılan dizüstü bilgisayarlar için farklı tüketici gereksinimlerini en âlâ halde karşılayabilir” denmişti.

Samsung Display, tüketicilerin süratle 90Hz yenileme suratı sunan OLED ekranlara geçmek isteyeceklerine inandığını zira bu ekranların daha pürüzsüz görünen görseller sunacağını tez ediyor. Bunun nedeni, yeni ekran panellerinin 90Hz yenileme suratına sahip olması. Bu sebeple, yüksek yenileme suratlarına sahip OLED ekranlar, daha canlı bir oyun ve sinema izleme tecrübesi sağlayacak. Lakin şirket, yeni OLED ekranlara bu yenileme suratlarıyla güç sağlamak için kullanıcıların yüksek özellikli bir grafik kartına gereksinim duyacaklarını da belirtiyor.

Son olarak, Mart ayında piyasaya sürüleceği sav edilen yeni OLED panellerin resmi duyurusunun ne vakit yapılacağı ile ilgili şimdi bir bilginin olmadığını belirtelim.