Samsung’dan bir birinci: 90 Hz OLED panel

Vakit içerisinde donanımlar tarafında yaşanan performans artışları, akılı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek tazeleme suratına sahip panellerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yüksek tazeleme suratına sahip OLED paneller, akıllı telefon pazarında bulunsa da dizüstü bilgisayar pazarında 60 Hz’in ötesine geçemediler. Samsung tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 90 Hz OLED panel üretimine ise yakında başlanacak.

OLED paneller, daha çok üst düzey dizüstü bilgisayarlarda ve 4K çözünürlükte kullanılıyor.

Samsung, dizüstü bilgisayarlar için 90 Hz OLED panel üretimine başlıyor

Yeni üretilecek 90 Hz paneller, mevcut olan standart 60 Hz tazeleme suratına nazaran değerli bir sıçrama olmasa da gelecekte üretilecek 120 ve 144 Hz OLED panellerin yolunu açacak. OLED paneller, LCD panellere kıyasla gelişmiş görüntüleme açıları, doygun renkler, daha yüksek kontrast oranları ve daha uygun HDR performansı sunuyor. Fakat panellerdeki düşük tazeleme suratları, bilhassa oyuncu bilgisayarlarında kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Samsung Displays, bu yıl dizüstü bilgisayarlar için dünyanın birinci 90Hz OLED panellerini üretme planını duyurdu. Mart ayında başlanacak üretim hakkında Samsung tarafından fazla ayrıntı paylaşılmamasına karşın, dizüstü bilgisayarlar için birinci etapta büyük ölçülerde 14 inç 90Hz OLED panellerin üretileceği belirtildi.

Samsung tarafından üretilen 90 Hz OLED panel, LCD panele kıyasla çok daha süratli karşılık müddetlerine (GtG) sahip olacak. Güney Koreli üretici, yeni OLED panelin piyasadaki en süratli panelden 10 kat daha süratli olduğunu belirtti. Samsung’a nazaran, bu süratli reaksiyon müddeti sayesinde 90 Hz OLED panel ile 120 Hz LCD panelin birebir akıcılık performansına sahip.

90 Hz OLED panele sahip dizüstü bilgisayarların, birinci etapta yüksek fiyat etiketlerine sahip olması bekleniyor. Fakat teknolojinin yaygınlaşması ve maliyetlerin azalması ile OLED panellerin önümüzdeki yıllarda dizüstü bilgisayar pazarına istikamet vereceği iddia ediliyor.

FIRSAT ESERLERİ