Samsung’un ekran altı kamerası birinci etapta laptopta

Samsung ekran altı kamera teknolojisi üzerinde bir müddettir çalışmalarını sürdürüyor. Ardından Samsung’un bu teknolojiyi elbette akıllı telefonlarda kullanmak için geliştirdiğini düşünmüştük fakat işler pek de o denli üzere durmuyor. Samsung’un ekran altı kamerası birinci etapta dizüstü bilgisayarlarında kullanılacak.

Samsung’un ekran altı kamerası laptopta birinci defa karşımıza çıkabilir

Samsung ürettiği ekranlar ile piyasada dikkat çeken şirketler ortasında yer alıyor. Geliştirdiği ekran altı kamera teknolojisini ise ‘Samsung Blade Bezel‘ olarak isimlendiriyor. Bu teknolojiyi dizüstü bilgisayarlarda kullanıcağının sinyalini ise paylaşılan bir görüntüde gösteren Samsung Display, kamera için bilgisayarlarda yer aramak yerine ekrana gömülü bir teknolojiye geçmek istiyor.

Ekran altı kamera teknolojisi şu anda telefon tarafında daha efektif görünüyor. Pek çok şirket telefonlarda daha fazla ekran tecrübesi sunmak için bu teknolojiyi bünyesine entegre etmeye çalışıyor. Hatırlatmak gerekirse, ZTE Axon 20 5G ekran altı kamerasına sahip birinci telefonu piyasaya sürdü.

Samsung da farklı bir yaklaşım geliştirmek ismine OLED ekranlı bilgisayarlarına bu teknolojiyi ekliyor. Dizüstü bilgisayarlarda kamera eklentisine yer vermek yerine daha küçük bir çerçeve ve çentik görünümü sunmayı hedefleyen Güney Kore merkezli teknoloji devi, kelam konusu teknolojiyi taşınabilir bilgisayarlarına getireceğini gösteriyor.

Samsung Display Weibo tarafındaki paylaşımında bu teknolojiyi entegre edeceği laptoplar üzerinden tanıtıyor.“Blade Bezel” olarak isimlendirilen bu teknoloji, OLED ekranların çok daha ince çerçevelere sahip olmasını sağlayacak. Bu teknoloji daha ince ve hafif bilgisayarların oluşturulmasında kıymetli bir adım olabilir. Bilgisayar ekranlarında da ekran gövde oranında yüzde 85’ten yüzde 93’lere kadar bir yükselme yaşanabilir.

FIRSAT ESERLERİ