Seagate, 20 TB HAMR HDD Modellerini Satışa Sunuyor

Seagate, bu hafta Isı Dayanaklı Manyetik Kayıt (HAMR) teknolojisine sahip sabit disklerinin ticari sevkiyatlarına başladığını ve standardın 2 katı performans sunan çift aktüatörlü Mach.2 HDD modelleri için kıymetlendirme programını genişlettiğini açıkladı. Şirket, teknoloji portföyünün önümüzdeki yıllarda sabit disklerinin kapasitesini artırmasına ve performansını iyileştirmesine imkan sağlayacağının da altını çiziyor.

Sabit şoförlerin kapasitesini artırmak değerli. Öte yandan kapasite, alan yoğunluğu ve doğrusal okuma/yazma suratları artarken, TB başına rastgele okuma/yazma IOPS performansı düşüyor ve bu da bilgi merkezlerinin çalışma biçimini etkiliyor. Sıralı okuma/yazma suratlarını artırmak ve TB başına IOPS performansını artırmak için, HDD üreticileri tek bir pivot üzerinde iki bağımsız aktüatörlü sabit şoförler geliştiriyor. Bu iki şoför aktif bir biçimde 3,5 inçlik bir paketin içine yerleştiriyor. Seagate, 2017’nin sonlarında Çoklu Aktüatör Teknolojisini (MAT) tanıtan birinci HDD üreticisi oldu ve akabinde 2019’da seçkin müşterilere Exos 2X14 Mach.2 markasına sahip bu tıp diskleri örneklemeye başladı. Şirket, çift aktüatörlü sabit disklerini ticari olarak ne vakit göndermeyi planladığını ise hala tam olarak ayrıntılandırmış değil.

Seagate, geçtiğimiz yaz ise dokuz plakalı 18 TB sabit disklerini göndermeye başlamıştı. Şirketin 18 TB HDD’lerini oluşturmak için kullanılan platform, tıpkı vakitte sanayinin birinci HAMR tabanlı 20 TB sabit diski için de kullanılıyor.

Bu noktada, HAMR HDD’ler belli müşteriler için ve Seagate’in Lyve depolama sistemlerinin bir kesimi olarak kullanılabilir durumda. Daha sonra, HAMR şoförleri daha geniş bir kitleye başka farklı sunulacak. Bu ortada, Seagate, HAMR’ın HDD’lerin kapasitelerini yüzde 20 yıllık bileşik büyüme oranında artırmasını beklediği için mevcut 20 TB modellerin toplu olarak benimsenmesi gerekli olmayabilir, bu da öngörülebilir gelecekte 24 TB disklerin gelişi manasına geliyor. Bu ortada Seagate, müşterileri yeni sabit disk şoförlerini onayladıkça 18 TB eser artış suratını da artırıyor.

Seagate CEO’su Dave Mosley, 2020 takviminde 20 TB HAMR diskleri göndererek teknolojik dönüm noktalarına ulaştıklarını ve Seagate’in yıllarca devam eden muvaffakiyetinin önünü açtıklarını söylüyor.