Selçuk Bayraktar’dan WhatsApp açıklaması

Bir müddettir WhatsApp hem Elon Musk’ın hem de toplumsal medyanın gündeminde. Yeni aldığı bilgi siyaseti sebebiyle eleştirilen WhatsApp, pek çok ismin telefonundan kaldırılıyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşmayı mecburî tutan siyasetinin akabinde, Whatsapp’tan ayrıldığını Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla açıkladı.

Selçuk Bayraktar WhatsApp yerine alternatiflerini kullanacak

WhatsApp yeni data paylaşma siyaseti gereği Facebook ile kullanıcıların bilgilerini paylaşmayı getirmişti. Kullanıcıların bunu kabul etmemesi halinde WhatsApp’ı kullanması mümkün olmuyor. Birtakım istisna bölgeler olsa da dünya genelinde durum geçerli.

Hal bu türlü olunca yaşanan dayatma ile milyonlarca kişi WhatsApp alternatifi uygulamaları araştırmaya ve indirmeye başladı. Elon Musk’ın geçenlerde WhatsApp’ı silip Signal yüklediğini açıklaması gündemin dikkate bedel konusuyken artık de Selçuk Bayraktar açıklama yaptı.

Bayraktar, WhatsApp yerine BIP kullandığını söylerken, açık kaynaklı yazılımlar olduğu için öteki kullandığı uygulamaları Telegram ve Signal olarak açıkladı. Bu açıklamayı ise Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurmuş oldu. İşte yaptığı paylaşım:

”Whatsapp’dan uygulamaya koyduğu yeni bilgi siyaseti nedeniyle ayrılıyorum. Kullandığım iletileşme programları: BIP. Açık kaynak kodlu olduğu için: Telegram Signal.”

Bayraktar Twitter üzerinden başlatılan bir etikete katılarak bu paylaşımı yaptı. #WhatsAppSiliyoruz etiketi ismiyle başlayan WhatsApp boykotu, kısa mühlet içinde yüzbinlerce bireye ulaşmayı başardı.

FIRSAT ESERLERİ