Sıhhat Kuruluşlarına Yönelik Siber Hücumlar Artış Yaşadı

Koronavirüs, dünyadaki her şey üzere kimi bireyler yahut kümeler tarafından kendileri için bir fırsat olarak görülmeye devam ediyor. Bu kişi ve kümeler ortasında elbette hackerlar da yer alıyor. Koronavirüs ortaya çıktığından beri çeşitli hacker yahut hacker kümeleri, insanların dehşetlerinden faydalanmak üzere farklı formüllere başvuruyor.

Aslında geçtiğimiz yılın ilkbahar aylarında kimi kümeler hastaneleri ve başka tüm sıhhat kuruluşlarını COVID-19 ortadan kalkana kadar rahat bırakacağını açıklamıştı. Ama bu tıp bir açıklama yapmayan kümeler, dünya çapında hala ataklar düzenlemeye devam ediyor. O denli ki yaşanan siber hücumlar birkaç hafta öncesine nazaran bile bir epey artmış durumda.

Taarruzlar birkaç haftada dünya genelinde %45 arttı:

Checkpoint Security tarafından yayınlanan rapora nazaran sıhhat kuruluşlarına yapılan siber hücumlar, kasım ayının başlarına nazaran %45 artış yaşadı. Öbür sanayilere olan ataklardaki artış oranıysa %22’ydi. Checkpoint, bu ay sıhhat kuruluşlarının siber akınların ana amacı haline geldiğini belirtti.

Paylaşılan tahlile nazaran sıhhat kuruluşları ve tertipleri ekim ayında ortalama 440 atağa maruz kaldı. Kasım ayına gelindiğindeyse bu sayı 626’ya yükseldi. Yani her gün neredeyse 90 akın düzenleniyordu. Düzenlenen akınlar fidye yazılımları, botnet, uzaktan kod yürütme ve DDoS akınları üzere çeşitli hücumlardan oluşuyordu.

Tüm bu taarruzlar ortasında en fazla karşılaşılan atak tipiyse fidye yazılımlarıydı. Fidye yazılımları, sıhhat kuruluşları için en büyük makûs emelli yazılım tehdidi haline geldi. Bu tıp taarruzlar, hackerların hastanelerin fidye taleplerini karşılama mümkünlüğünün daha yüksek olduğuna inanmaları nedeniyle gerçekleştiriliyor.

Siber akınların en fazla hangi bölgede artış yaşadığı da Checkpoint Security tarafından bir grafik halinde paylaşıldı. Buna nazaran tepe, %145’lik artışla Orta Avrupa bölgesinin elinde. Orta Avrupa’yı %137’yle Doğu Asya, %112’yle Latin Amerika ve %97’yle Doğu Avrupa takip etti. Ülkeler genelindeyse Kanada %250’lik artışla listenin başında, Almanya %220’lik artışla ikinci sırada yer aldı. İspanya’daki hücumlar 2 kat arttı.