Sinemalar gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı

Bilim kurgu sinemalarından alışık olduğumuz uçan araçlar gerçek oldu. Çin’de otonom araç şirketi Ehang, şoförsüz uçan taksi ile hizmet vermeye başladı.

Sinemalar gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı

Çin dünyanın birinci şoförsüz kentsel hava nakliyeciliği ağını vatandaşlarının hizmetine soktu. Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhaoqing vilayetinde konuk ve kent sakinleri EH216 AAV model numaralı uçan taksiye binerek kentte gezdi.

Kullanılan otonom aracın teknik özellikleri şimdi açıklanmadı lakin aracın 1 saat havada kalabildiği ve saatte 130 km sürate ulaşabildiği aktarıldı. Otonom olarak çalışan uçan taksi, 4G ve 5G ağı üzerinden denetim ediliyor. İki kişilik olan kokpit toplamda 220 kg tartı taşıyabiliyor ve tek seferde 30 km yol kat edebiliyor.

Şoförsüz uçan taksi projesi, Çinli Ehang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortak çalışması ile ortaya çıktı. Helikoptere nazaran daha avantajlı olduğu belirtilen drone’ların daha inançlı ve daha az gürültülü çalışıp atmosfere ziyanlı husus yaymadıkları belirtildi.

Uçan taksi hizmeti, pilot bölgedeki denemelerin akabinde Çin’in öteki eyaletlerinde de kullanıma açılacak. Ehang, önümüzdeki yıllarda uçan taksi pazarının en az 9 milyar dolar gelir sağlayabileceğini  ön gördüğünü açıkladı.