Sinovac Şirketinin Web Sitesine Türkiye’den Erişilemiyor

Koronavirüs aşısı üreten Sinovac’ın internet sitesi, geçtiğimiz günlerde Türk bilgisayar korsanları tarafından hacklenmiş, sitenin girişindeki görsel kısmına hacker kümesinin logoları eklenmiş ve kimi çeşitli iletiler yayınlanmıştı. Sinovac, internet sitesini kısa müddet içerisinde geri alsa da olay bilhassa toplumsal medyada gündem olmuştu.

Çin merkezli Sinovac şirketi, Türkiye’nin de satın aldığı CoronaVac aşısını üretmesiyle tanınıyor. Şirketi bu sefer gündeme getiren olay ise resmi web sitesine Türkiye’den erişim sağlanamıyor olması oldu. VPN kullananların siteye sıkıntısız bir halde giriş yapabilmesi ise dikkat çekti. Türkiye’den web sitesine erişim yapılamamasının, geçtiğimiz günlerde yaşanan hack olayıyla ilgisi olabileceği düşünülüyor.

Sinovac’ın web sitesine Türkiye’den erişilemiyor:

Çin merkezli Sinovac’ın web sitesine Türkiye’den giriş yapmak isteyenler, “IP adresinizin bu web sitesini ziyaret etmesine müsaade verilmiyor!” uyarısı ile karşılaşıyor. Mevzuyu gündeme getiren HaberTürk müellifi Fatih Altaylı, kelam konusu erişim mahzurunu bugünkü köşesine taşıyarak şu tabirleri kullandı:

“Türkiye’de aşıları yapılmaya başlanan Sinovac’ın internet sitesine girip, hem Türkiye’deki durumla ilgili neler duyurduklarını, hem de faz 3 çalışmaları yürütülen öbür ülkelerdeki (Endonezya ve Brezilya) son gelişmeleri öğrenmek istedim. Lakin çok farklı bir durumla karşılaştım.

Sinovac, şu anda aşılarını uygulayan tek ülke olan Türkiye’ye sitesinin internet erişimini engellemişti.

Latife yapmıyorum.

Sinovac’ın resmi internet sitesi olan Sinovac.com adresine girdiğiniz vakit karşınıza ‘Your ip is not allowed to visit this website’ yazısı çıkıyordu.

Yani bu internet sitesi sizin ip adresinizin erişimine kapalıdır karşılığı veriliyordu.

(Yine bu firmaya ilişkin olduğunu umduğum sinovacbio.com adresine girdiğim vakit ise firmanın Covid-19’a karşı aşı ürettiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Yalnızca R and D kısmında corona aşısı üretme çalışmaları vardır diye tek satır var.)

En kıymetli eseri şu anda yalnızca Türkiye’de kullanılan bir firma, internet adresini Türkiye’den erişime niçin kapar?

Herhalde firmanın Türkiye distribütörü bir karşılık verecektir.”

Sinovac’ın web sitesine ülkemizden neden erişilemediğine dair şimdi resmi bir açıklama yapılmadı. Yeni gelişmeler yaşanırsa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.