Sitelerde Karşımıza Çıkan Pop-Up Nedir, Nasıl Engellenir?

Her ne kadar internet sitelerinin birçoğu size direkt olarak bir şeyler satmasa da çabucak hemen her site, her ziyaretçiden para kazanmayı gayeler. Site içine gömülen reklamlar kullanıcılardan para kazanmanın bir yoludur. Ancak yaygın olan ve vakit zaman tehlikeli olabilen bir öbür yol ise Pop-Up reklamlardır.

Bir siteyi ziyaret ettiğinizde sizin isteğiniz dışında karşınıza çıkan bu Pop-Up pencereler birden fazla vakit hudut bozucu bir yapıya sahiptir ve kapatmak için uğraşmanız gerekir. Günlük olarak kullandığımız Chrome, Mozilla ve Opera üzere tarayıcılarda Pop-Up engelleme ayarları bulunuyor. Pop-Up nedir, nasıl engellenir? Hazırsanız daima birlikte yakından bakalım.

Pop-Up nedir?

Bir internet sitesine girdiğinizde sizin istediğiniz ve müdahaleniz dışı açılan yeni pencerelere Pop-Up ismi verilir. Bu pencereler zararsız reklamlar yahut öbür site yönlendirmeleri içerdiği üzere tıpkı vakitte makûs gayeli yazılımlar da içerebilir. Hatta çoklukla Pop-Up pencereler daha çok makus maksatlı yazılımlar için kullanılır, geçersiz kapatma yahut indirme butonları ile kullanıcıları tuzağa düşürmeyi maksatlar. “Pop-Up nedir?” konusuna değindiğimize nazaran Pop-Up pencereleri engelleme sistemlerine bakabiliriz.

Pop-Up nasıl engellenir? (Google Chrome)

 • Adım #1: Sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın ve Ayarlar’ı açın.
 • Adım #2: Zımnilik ve Güvenlik sekmesine tıklayın.
 • Adım #3: Site Ayarları menüsünü açın.
 • Adım #4: İçerik kısmına gelin ve Pop-Up’lar ve yönlendirmeler seçeneğine tıklayın.
 • Adım #5: Pop-Up engelleme butonunu etkin hâle getirin.

Adım #1: Sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın ve Ayarlar’ı açın:

Google Chrome tarayıcınızı açtıktan sonra pencerenin sağ üst köşesinde alt alta sıralanan üç nokta göreceksiniz. Bu üç noktaya tıklıyoruz ve açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçiyoruz. Chrome size mevcut olan sekmenizin yanında bir Ayarlar yan sekmesi açacaktır.

Adım #2: Saklılık ve Güvenlik sekmesine tıklayın:

Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonra açılan Ayarlar sekmesine geliyoruz. Bu sekmede solda birtakım ayar başlıkları göreceksiniz. Bu başlıklardan Kapalılık ve Güvenlik sekmesine tıklıyoruz.

Adım #3: Site Ayarları menüsünü açın:

Saklılık ve Güvenlik sekmesine tıkladıktan sonra yeniden kimi ayar alt başlıkları bulunan bir menü karşımıza çıkacak. Bu menüden Site Ayarları seçeneğine tıklıyoruz ve bir başka ayar menüsüne geçiş yapıyoruz.

Adım #4: İçerik kısmına gelin ve Pop-Up’lar ve yönlendirmeler seçeneğine tıklayın:

Site Ayarları menüsünü açtığınızda Chrome tarayıcınızın sahip olduğu müsaadeleri ve bu müsaadelerin kullanım kaidelerini görebiliyoruz. Sayfayı aşağıya kaydırarak İçerik alt başlığı altındaki Pop-Up’lar ve yönlendirmeler seçeneğine tıklıyoruz ve bir sonraki menüye geçiyoruz.

Adım #5: Pop-Up engelleme butonunu faal hâle getirin:

Pop-Up’lar ve yönlendirmeler menüsünde bir buton karşınıza çıkacak. Şayet bu buton açıksa üzerinde “İzin verilen” biçiminde bir yazı olacaktır. Basitçe butona tıklayın ve kapatın. Kapandıktan sonra yazı “Engellendi (önerilir)” formuna gelecektir. Şayet hâlâ makul sitelerde Pop-Up reklamları görmeye devam ediyorsanız, birebir menüde Mahzurla alt başlığının altından manuel olarak sorun yaşadığınız siteleri engelleme listesine ekleyebilirsiniz.

Mozilla Firefox:

 • Adım #1: Tarayıcı penceresinin sağ üstünde bulunan Menüyü aç simgesine tıklayın.
 • Adım #2: Açılan menüden Seçenekler kısmına tıklayın.
 • Adım #3: Sol sekmeden Zımnilik ve Güvenlik menüsünü açın.
 • Adım #4: Sayfayı aşağıya kaydırın ve Müsaadeler alt başlığına ilerleyin.
 • Adım #5: Açılır pencereleri maniyle unsurunu işaretleyin.

Mozilla Firefox tarayıcısında Pop-Up pencereleri engellemek Chrome’a nazaran bir ölçü daha kolay. Ama ne yazık ki Firefox’da Chrome’da olduğu üzere manuel olarak site engelleme seçeneği bulunmuyor. Bunun yerine yaptığınız süreç tüm sitelerdeki Pop-Up pencereleri engellemeye yönelik oluyor. Ancak yeniden birebir menüden müsaade vermek istediğiniz siteleri elle ekleyebiliyorsunuz.

Opera:

 • Adım #1: Tarayıcı penceresinin sağ üstünde bulunan Kolay heyetim simgesine tıklayın.
 • Adım #2: En altta bulunan Tam tarayıcı ayarlarına git butonuna tıklayın.
 • Adım #3: Sayfayı kaydırın, Kapalılık ve Güvenlik alt başlığına gelin.
 • Adım #4: Site ayarları sekmesine tıklayın.
 • Adım #5: İçerik kısmından Pop-Up’lar ve yönlendirmeler menüsünü açın.
 • Adım #6: Müsaade verildi ibaresinin yanındaki butonu kapatın.

Opera tarayıcısında bulunan karmaşık ayarlar menüsü birinci başta göz korkutabiliyor. Lakin tam tarayıcı ayarlarına giriş yaptıktan sonra Opera’nın ayarlar menüsü Chrome ile neredeyse birebir tıpkı olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle makul bir noktadan sonra Chrome’da izlediğimiz adımların aynılarını uyguluyoruz.

Opera’yı başka tarayıcılardan asıl nokta ise içerisinde VPN ve reklam engelleyici bulunması. Bu nedenle Chrome’da olduğu üzere tarayıcıya bir eklenti kurmadan reklamları direkt olarak engelleyebiliyoruz. Opera’nın bu reklam engelleyicisi Pop-Up pencereleri de büyük ölçüde engelliyor.

Pop-Up nedir, nasıl engellenir? Farklı tarayıcılarda adım adım engelleme yollarını anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. Şayet tarayıcı ayarlarını yapmanıza karşın kimi sitelerde Pop-Up görmeye devam ediyorsanız, bir reklam engelleyici uzantısı eklemek sorunu büyük ölçüde çözecektir. Sizler de Pop-Up engellemek için kullandığınız farklı teknikleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.