Snapdragon 8xx serisinin tarihî gelişimi ve değişimi

Taşınabilir işlemci dizaynında ve kablosuz telekomünikasyon sanayisinde değerli bir hisseye sahip olan Qualcomm, taşınabilir işlemci alanındaki en donanımlı sınıfını oluşturan Snapdragon 8xx serisi ile amiral gemisi akıllı telefonlara güç veriyor.

Snapdragon 800 ile yeni bir devir başlıyor

Snapdragon 8xx ailesinin birinci üyesi olan Snapdragon 800 modeli 2013 yılında karşımıza çıktı. S4 Pro ve Snapdragon 600’ün devam niteliği taşıyan bu modelin yeni bir serinin birinci üyesi olması ve sunduğu özellikler çerçevesinde bu modeli değerli kılan ögeler ortasında yer alıyordu.

Qualcomm tarafından özelleştirilmiş Krait 400 mimarisine sahip 4 çekirdekli 2,26GHz frekans suratında çalışan Snapdragon 800’e 450MHz suratında çalışan Adreno 330 grafik süreç ünitesi eşlik ediyor. Bilhassa grafik süreç ünitesinde bulunan Adreno 330, Snapdragon 600’de bulunan Adreno 320’ye nazaran yüzde 50 performans artışı sağlıyordu. 28nm üretim sürecine sahip olan Snapdragon 800, 2K ekran takviyesi, Blutetooth 4.0, Quick Charge 2.0, 4K 30FPS görüntü kaydı imkanını da beraberinde getirmişti.

MediaTek rekabete dünyanın birinci 8 gerçek çekirdekli işlemci modeli ile ortak oluyor

Birebir devir MediaTek cephesi ise ARM Cortex-A7 tabanlı MT6592 isimli dünyanın birinci taşınabilir 8 çekirdekli işlemcisi ile rekabete ortak oldu. 1,7GHz ile 2,0GHz ortası frekans düzeylerinde eş vakitli çalışan 8 çekirdekli mimari, taşınabilir işlemcilerin gelişimine yönelik yeni bir boyut katacağı formunda yorumlanıyordu. ARM’ın Cortex-A7 tasarımı ve 28nm üretim teknolojisiyle geliştirilen model, grafik süreç ünitesi tarafında 700MHz frekans düzeyinde çalışan Mali-450 MP4 ile güçlendirildi.

Dünyanın birinci 8 gerçek çekirdekli taşınabilir işlemci unvanını MT6592 modeliyle eline alan MediaTek, bu durumu devrin akıllı telefon üreticileri tarafından uygun bir pazarlama argümanı olarak kullanılmasını sağlamış ve kesimde 8 çekirdek kavramının popülerliğini arttırıcı bir ayrıntı olmuştu. Qualcomm tarafı ise MediaTek’in çoklu çekirdek dizaynının tersine tekil çekirdek performansına odaklı bir siyaset izliyordu. Bu siyaset kapsamında ARM’ın hazır dizaynlarından çok Krait ismindeki özelleştirilmiş çekirdek dizaynı ile fark yaratmayı amaçlıyordu.

Qualcomm, Snapdragon 801 platformunu tanıtıyor

2013 yılının sonlarına geldiğimizde ise Qualcomm’un Snapdragon 801 modeli bizleri karşıladı. Snapdragon 801 serisi AA,AB ve AC olmak üzere 3 farklı model formunda tanıtıldı. Üretim süreci ve mimarisi Snapdragon 800 ile birebir olan modelde yalnızca CPU ve GPU frekans düzeylerinde ufak farklılıklar mevcut. Snapdragon 801’de çekirdekler 2,5GHz frekans düzeyine ulaşabiliyorken, grafik süreç ünitesinde ise 578MHz düzeyinde süreç görüyor. Tıpkı vakitte bu model, Android ekosistemi içerisinde bulunan Sony, HTC, LG, Samsung üzere markaların amiral gemisi aygıtlarında uzunluk göstermişti.

FIRSAT ESERLERİ