Sono Motors Yeni Kuşak Güneş Güçlü Elektrikli Araba

Gelecekte elektrikli arabalar yolların yeni hakimi olacak. Hem Tesla üzere büyük teşebbüsler, hem de BMW, Porsche üzere esaslı firmalar da bu alanda çalışmalarına başlamış durumda. Ayrıyeten pek çok teşebbüs de bu yeni alanda kendini göstermeye çalışıyor.

Sono Motors isimli firma da güneş güçlü taşıma sistemleri için çalışmalarına devam ediyor. CES 2021 teknoloji fuarında da yeni teknolojileri tanıtıyor. Firmanın aktiflikte tanıttığı prototipler ise epeyce dikkat çekti.

Polimer tabanlı güneş panelleri

Sono Motors, Finlandiyalı güneş paneli üreticisi olan Valoe ile birlikte yeni polimer tabanlı teknolojilerini de tanıttı. Bu teknolojiler ile birlikte Solar’ın bir sonraki elektrikli arabası olan Sion da elektrikli araba meraklılarına tanıtıldı.

Sono’nın açıklamasına nazaran firma, daha ulaşılabilir ve uygun fiyatlı güneş gücü tahlilleri üretmeyi planlıyor. Bunun için de klasik boya/kaplama süreçlerini güneş panelleri ile çözmeye çalışıyorlar.

Firmanın kurucularından olan CEO Jona Christians, Sono Solar teknolojisinin cam tabanlı güneş paneli hücrelerinin gelişmeye devam edeceğini ve bir sonraki maksatlarına ulaşmaları için de yardımcı olacağını tabir etti.

Güneş paneli kaplı araba

Yeni Sion ise epey değişik bir yapıya sahip. Bu arabanın dış kaplamasında, kullanılabileceği her alanda cam tabanlı güneş panelleri kullanıldı. Ayrıyeten bu prototipte gelişmiş Sono App bilgi haber ekranı da yer aldı.

Araç içi bilgi uygulaması ve ekranı da geri kalan denetim düzenekleri ile irtibata giriyor. Araç böylelikle ışığı doğal olarak takip edebiliyor, anahtarsız giriş sağlıyor, iç aydınlatma ve kabin sıcaklığını değiştirebiliyor. Bu özelliklerin kıymetli bir kısmı ise prototip evresinde bulunuyor.