SpaceX, ulaşılması sıkıntı bir rekorun sahibi oldu

Geçtiğimiz gün fırlatma süreci için erteleme kararı alan SpaceX, bugün ulaşılması güç uydu rekoru ile isminden kelam ettirdi. Falcon 9 roketiyle icra edilen ‘Transporter-1’ fırlatışında, tek seferde en fazla sayıda uydu uzaya gönderilmiş oldu. Falcon 9, onlarca uyduyu tek seferde taşıdı.

Türkiye’nin irtibat ve haberleşme uydusu Türksat 5A’yı da uzaya taşıyan Falcon  9 roketi, ulaşılması sıkıntı rekorun sahibinin SpaceX olmasını sağladı. Son yıllarda uzay çalışmalarında dikkat çeken SpaceX’in CEO koltuğunda, bilindiği üzere Elon Musk bulunuyor. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde, kısa müddetliğine de olsa dünyanın en güçlü insanı unvanına sahip olmuştu.

SpaceX, rekor uydu taşımayı başardı

Geçtiğimiz gün fırlatılması planlanan Transporter-1 misyonu için olumsuz hava şartları tesirli olmuştu. Fırlatma sürecine dakikalar kala erteleme kararı alınmış ve yeni vakit da bugün TSİ 18.00 olarak duyurulmuştu. Bugünse rastgele bir aksilik yaşanmadan Falcon 9 roketi yola çıktı. Bu fırlatma süreciyle birlikte SpaceX, tek seferde en çok uyduyu uzaya taşıyan kuruluş oldu.

SpaceX, uydu rekoru sağlayan fırlatma için toplamda 143 adet uydu taşıdı. Bu 143 adet uydunun 133 adedi ABD devletine ve özel şirketlere ilişkin olurken, 10 adedi de Starlink Projesi kapsamında üretilen uydulardan oldu. Bilindiği üzere SpaceX, Starlink Projesiyle yörüngedeki uydulardan internet hizmetini dünyanın her yerine sağlamayı amaçlıyor. Halihazırda yörüngede binden fazla Starlink uydusu bulunuyor.

Gönderilen 143 uydunun 48 adedinin dünya fotoğrafları için Planet Labs’e ilişkin olduğu ve 36 adedinin IoT için Swarm’a ilişkin olduğu aktarıldı. Geri kalan 59 adedinse ABD devletine ve öbür özel firmalara ilişkin olduğu belirtildi.

Çok sayıda uydunun tek seferde gönderilmesiyle de yüksek masraftan kaçınılmış oldu.

FIRSAT ESERLERİ