SpaceX’in ASELSAN Uydusunu Taşıyan Roketi İniş Yaptı

SpaceX, bir paylaşımlı uydu taşıma vazifesini muvaffakiyetle tamamladı. Ortalarında ASELSAN uydusunun da yer aldığı 143 küçük uydu, firmanın daha evvel de kullanılmış roketlerinden biriyle yörüngeye fırlatıldı.

Böylelikle SpaceX bir de rekor kırmayı başarmış oldu. ABD’li firma, tek fırlatmada en yüksek sayıda uydu taşıyan firma unvanını ele geçirdi. Vazifenin muvaffakiyetle tamamlanmasının akabinde roket denizdeki uydu gemiye indi.

İki evreli roket

İki basamaklı Falcon 9 roketi, 24 Ocak’ta havalandı. Fırlatma, ABD’de Kaliforniya’da bulunan Cape Canaveral Space Force İstasyonu’ndan gerçekleştirildi. SpaceX’in birinci büsbütün ortak fırlatmaya ayırdığı birinci kalkışı olan bu misyona Transporter-1 ismi verildi.

Paylaşımlı seyahat hizmetinin kozmik ölçekli bu versiyonunda SpaceX, kendi Starlink uydularından da 10 adedini atmosfere götürdü. 143 adet uyduyu adeta taşlardan bir nesil üzere gökyüzüne yayan roket, daha sonra gezegenimize döndü.

Bu vazife firmanın bu yıl yaptığı üçüncü, bu hafta içinde ise yaptığı ikinci fırlatma olarak kayıtlara geçti. Çarşamba günü de bir öteki Falcon 9 roketi ile Starlink uyduları yörüngeye gönderilmişti. O vazifede kullanılan roket de 8. kez kullanılan birinci uzay aracı olmuştu.

Hava durumu nedeniyle ertelenmişti

Rekor sayıda uydu taşınan bu vazife aslında Cumartesi günü gerçekleştirilecekti lakin fırlatma alanında hava durumunun makus olması nedeniyle vazife ertelenmişti. Hava kurallarının uygun hale gelmesiyle birlikte fırlatma bugün gerçekleştirildi.

Misyonda kullanılan roket de firmanın hayli sık kullandığı araçlardan biri. Daha evvel astronotların taşınmasında da kullanılan roketin üzerinde de NASA sembolü yer alıyordu. Fırlatma sonrası gemiyle yakalanan roketin taşıdığı yükler ortasında da ASELSAN uydusu, Güney Kore askeri uydusu ve öbür kurumların araçları yer alıyordu.