SpaceX’in rekor fırlatılışı için dakikalar kala erteleme

Starlink Projesiyle dünyanın her yerine internet götürmeyi hedefleyen SpaceX, bugün yapılacak olan rekor fırlatış için erteleme kararı alındı. Türksat 5A’yı da uzaya taşıyan Falcon 9 roketiyle gönderilecek olan 143 uydu, tek seferde taşınan en çok uydu rekorunu kıracaktı. Fırlatmaya dakikalar kala fırlatma kulesinin bulunduğu Cape Canaveral’deki olumsuz durum kendisini gösterdi.

Fırlatma için alınan durdurma kararının, elektrik sisteminin inançlı bir fırlatma sağlayamayacağı nedeniyle alındığı belirtildi. Fakat bu duruma da bölgedeki hava şartlarının neden olduğu aktarıldı. Böylece fırlatma süreci için erteleme kararı verildi.

SpaceX, rekor fırlatış için erteleme kararı aldı

143 adet uydunun Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmesi için gereken hava şartlarının oluşmadığı belirtildi. Fırlatma sürecinin inançlı bir biçimde yapılması için erteleme kararı alındığı aktarıldı. Daha evvelden de Falcon 9 roketiyle fırlatılan Türksat 5A için hava şartları nedeniyle erteleme kararı alınmıştı.

SpaceX, rekor fırlatılış için ABD Doğu saatiyle yarın 10.00 (TSİ 18.00) saatini belirledi. Belirlenen saat itibariyle hava şartlarının fırlatışa elverişli olması ve rekor sayıdaki uydunun uzaya gönderilmesi hedefleniyor.

Gönderilen 143 uydunun 133 adedinin Starlink uydusu ve 10 adedinin ABD devletine ilişkin uydular olduğu belirtildi. Uyduların hepsinin bir ortada gönderilmesiyle de daha az masraf yapılacağı aktarıldı. Fırlatış için güneş ile eşzamanlı olunması ve kg başına 10 bin dolar fiyat belirlenmesi, fırlatışı cazip hale getirdiği kaydedildi.

FIRSAT ESERLERİ