SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma

Dünyaca ünlü milyarder teşebbüsçü Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, birebir anda tam 143 adet ufak uyduyu alçak Dünya yörüngesine çıkaracak olan Transporter-1 vazifesi için son hazırlıklarını tamamladı. ABD merkezli firma için yeni bir dönüm noktasına işaret eden fırlatma, Türkiye saati ile 17.55’te gerçekleşecek.

Falcon 9, tek seferde 143 uyduyu uzaya taşıyacak

Bizim de daha evvel canlı olarak yayınladığımız Türksat 5A haberleşme uydusunu başarılı bir biçimde uzaya fırlatan SpaceX firması, yeni vazifesinde alçak Dünya yörüngesine rekor sayıda uydu taşıyacak. Misyon kapsamında Falcon 9 roketi, 133 adeti ticari ve devlet uydusu, 10’u ise Starlink uydusu olmak üzere toplamda 143 adet ufak uyduyu yörüngeye yerleştirecek.

SpaceX, internete erişimi kısıtlı olan bölgeler için geliştirdiği global internet projesi Starlink ile 2027 yılına kadar yüksek süratte internet hizmeti vermeyi amaçlıyor. Kelam konusu tarih prestijiyle alçak Dünya yörüngesinde toplamda 12.000 uydunun faal hale gelmesi bekleniyor.

Tek bir kalkışta 143 adet ufak uyduyu uzaya taşıyarak yeni bir rekorun altına imza atmaya hazırlanan SpaceX, çok değerli bir kilometre taşını daha tamamlamış olacak. Bu ortada kelam konusu Transporter-1 misyonunun, 2019 yılında başlatılan ‘SmallSat Rideshare’ programı kapsamında gerçekleştirilecek birinci misyon olduğu bilgisini de sizlerle paylaşalım.

Falcon 9 roketi, her vakit olduğu üzere bünyesindeki uyduları alçak yörüngeye bıraktıktan sonra dünyaya geri dönecek. Güney Afrika asıllı Amerikalı teşebbüsçü Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, Transporter-1 vazifesini Türkiye saati ile 17.55’te Florida’nın Cape Canaveral kentindeki Kennedy Uzay Merkezi‘nden gerçekleştirecek.

Dilerseniz, kelam konusu fırlatmayı SpaceX’in resmi YouTube sayfasından canlı olarak takip edebilirsiniz.

FIRSAT ESERLERİ