SSB’den ASELSAT 3U Küp Uydusu ile ilgili açıklama

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu bugün yörüngesine gönderildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, gönderilen uydu ile ilgili açıklama yaptı.

ASELSAT 3U Küp Uydusu SpaceX ile yörüngesine gönderildi

Aselsan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak eseri olan ASELSAT, bugün SpaceX roketi ile vazife yapacağı yörüngeye muvaffakiyet ile gönderildi.

Twitter hesabından açıklama yapan SSB Lideri Demir, “ ASELSAT kamera vazife yüküyle elde edeceği manzarayı yer istasyonuna indirecek, sayısal kart vazife yüküyle uzay ortamı hakkında istatiksel bilgi toplayacak. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. ” sözlerini kullandı.

Yerli imkanlar ile geliştirilen X-Bant Verici, U3 boyutlarındaki küp uyduya entegre edilerek yüksek çözünürlüklü kamerayla elde edilen imajları yer istasyonuna iletilecek. Ayrıyeten küp uydu üzerinde bulunan radyasyon dozimetresi sayesinde alçak yörünge ortamındaki radyasyon bilgileri tasarım konusunda iyileştirmeler için geri bildirim gayesiyle kayıt altına alınacak.

Yörüngesine bugün ulaşan ASELSAT, 14 Ocak’ta Falcon 9 ile fırlatıldı. 148 uyduya konut sahipliği yapan Falcon 9, maliyet konusunda firmalara büyük avantaj sağlıyor.

FIRSAT ESERLERİ